1.Jakie niebezpieczeństwa związane są z przepływem prądu przez ciało człowieka ? Podaj zasady bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej.
2.Jakie połączenie, szeregowe czy równoległe stosowane jest w domowej instalacji elektrycznej ? Uzasadnij odp.
3.Dwie żarówki są przystosowane do jednakowego napiecia. Która z nich. O wiekszej czy o mniejszej mocy ma większy opór ?
4.Jak należy połączyć dwie identyczne grzałki, umieszczone w naczyniu z wodą, aby w najkrótszym czasie zagotować 2l wody ?
5.Dlaczego żarówki w lampkach choinkowych, przystosowane do napięcia 6V, nie przepalają się po podłączeniu do sieci o napięciu 220V ?
6.Dlaczego akumulatory i bateryjki nazywa się źródłem napięcia a nie źródłem prądu ?
7.Czy wydzielanie śie energii w przewodniku, przez który płynie prąd elektryczny jest zjawiskiem pożytecznym ? Uzasadnij odp i podaj przykład.
8.Na oprawce żarówki oświetleniowej podano dwie wartości wielkości fizycznych : 200W, 220V. a) co oznaczają te dane, b) jaka bedzie wartość natężenia prądu. Przepływającego przez włókno żarówki, podłączone pod żądane napięcie ?
9.Ile godzin można czerpać prąd elektryczny o natężeniu 4A, z akumulatora samochodowego o pojemności 30Ah ?
10.Jeśli układ 3 oporników z zad.5 podłączymy do baterii o napięciu 6V, to prądy o jakim natężeniu popłyną w obwodzie głównym i przez poszczególne opory ?Oblicz napięcia na końcach oporników oraz energię wydzieloną na każdym z nich i w całym układzie.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T19:54:15+01:00
1.Prąd elektryczny ma działanie na organizm ludzki termiczny i elektrolityczny.termiczny tzn.poparzenia łukiem elektrycznym a elektrolityczny to rozkład krwi (przy dłuższym działaniu prądu)

Zasada bezpiecznego użytkowania prądu to przede wszystkim przestrzeganie przepisów i norm związanych z obsługą urządzeń elektrycznych.każde urządzenie posiada instrukcję obsługi, ale zasada jest jedna -najpierw wyłącz,potem rób.

2.W domu jest zastosowane równoległe połączenie.
Uzasadnienie: np.gniazdka zasilające - żeby prą popłynął musi być obwód zamknięty,więc wszystkie gniazdka musiały by mieć włączony odbiornik (brak chociaż jednego powoduje rozwarcie obwodu).W układzie równoległym może być dowolna ilość odbiorników.

3.żarówka o większej mocy ma mniejszy opór.

4.Grzałki należy połączyć równolegle.Zwiększy się wtedy moc i woda zgrzeje się szybciej.

5.lampki choinkowe są połączone szeregowo.Wystarczy 230 (napięcie sieciowe) podzielić na 6 (napięcie żarówki) to otrzymamy ilość żarówek jaka musi być w obwodzie do zasilania sieciowego.

6.akumulatory i baterie są źródłem napięcia stałego,wytwarzają je same w sobie (reakcja chemiczna)

7.Jest pożyteczne.Np. grzałka jest przewodnikiem i wytwarza energię cieplną.

8.a.200W - jest to moc żarówki
220V jest to napięcie robocze żarówki
b.wzór jest I=P÷U gdzie P-moc żarówki a U-napięcie. na oko widać że ok. 1 ampera

9.Akumulator 30Ah , czyli powinien przy pełnej sprawności dać 30 amper przez godzinę.Teraz 30 podziel na 4 to wyjdzie 7,5 godziny.

10.W zadaniu 10 nie ma oporników tylko żarówki.Ale jeśli o nie chodzi to na każdej z nich będą się odkładały 2 volty bo zasilanie jest 6 volt i żarówki też są na 6 volt. a 6 podzielić na 3 sztuki to jest najczęściej 2.

Myślę że trochę pomogłem.Ale porównaj to jeszcze z innymi odpowiedziami.
5 3 5