Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T22:17:21+01:00
* I wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1095-1099,głównie siłami
rycerzy Frankońskich i Normańskich - zakończona powstaniem Królestwa Jerozolimskiego.

* II wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1147 - 1149, siłami króla Francji Ludwika VII i cesarza Niemiec Konrada III, zakończona totalną porażką.

* III wyprawa krzyżowa prowadzona w latach 1189 - 1192, siłami cesarza Niemiec Fryderyka I Barbarossy, króla Francji Filipa II Augusta oraz króla Anglii Ryszarda Lwie Serce, która prowadziła trzyletnią wojnę okopową pod murami Akki, zakończoną jej zdobyciem i podpisaniem ugody z sułtanem seldżuckim Saladynem.

* IV wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1202 - 1204 mieszanymi siłami Wenecji oraz rycerstwa francuskiego i niemieckiego, która na skutek manipulacji doży weneckiego, Dandolo zamiast pomóc obleganej Akkce, zaatakowała Bizancjum, doprowadzając do powstania w Konstantynopolu i najbliższych jego okolicach efemerycznego państewka nazywanego Cesarstwem Łacińskim.

* V wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1217 - 1221 siłami króla Węgier Andrzeja II i księcia Austrii Leopolda VI, przy poparciu Wenecji, która skończyła się całkowitym fiaskiem.

* VI wyprawa krzyżowa, podjęta w latach 1248-1250 przez króla Francji Ludwika IX na wieść o zdobyciu Jerozolimy przez Turków w 1244. Zakończyła się klęską.

* VII wyprawa krzyżowa, również podjęta przez Ludwika IX, który tym razem lądował w Tunisie, licząc na pomoc tamtejszego sułtana. Oczekiwania jego się jednak nie spełniły, a sam król padł ofiarą epidemii dżumy. Po jego śmierci jego armia powróciła do Europy.

Wyprawy krzyżowe, zwane również były uświęconymi przez papiestwo i Kościół rzymskokatolicki wojnami z tzw. niewiernymi poganami różnych narodowości lub przeciwnikami Kościoła rzymskokatolickiego.

mam nadzije ze pomoglam :)