Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Vax
  • Rozwiązujący
2010-03-07T23:19:40+01:00
Szanowni Zgromadzeni!

Stoję tu przed państwem w poszukiwaniu odpowiedzi na to, czy czyny Antygony były zgodne z prawami boskimi, którymi się kierowała w swoim postępowaniu.

Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych Polinejkesa i Eteoklesa. Złamała rozkaz Kreona - króla Teb, który zakazał pochówku Polinejkesa. Jednak Antygona nie przejmowała się prawami, które ustanowił ziemski władca i umyślnie złamała jego rozkaz.

Moim zdaniem każda obecna tu osoba spotkała się już w przeszłości, bądź stanie w podobnej sytuacji pogrzebania kogoś bliskiego. Myślę, że dopiero teraz zauważacie, że oskarżona nie dokonała błahego wyboru. Proszę wszystkich tu obecnych na tej sali, by zastanowili się nad tym. Przecież oskarżona udowodniła nam, ze powinniśmy być wierni swoim przekonaniom, nie zwracając uwagi na konsekwencje. Dla każdego z nas najważniejzą wartością jest miłość do bliźniego, a pani Antygona okazała ją wobec Polinejkesa.

Uważam, że Antygona postąpiła słusznie, a prawa, którymi się kierowała są ważniejsze od tych, które zostały ustanowione na ziemi. Moim zdaniem nie zasługuje na jakąkolwiek karę. Proszę o jej uniewinnienie.