Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-10T20:22:42+01:00
Te fizjologiczne krzywizny kregosłupa zwiększają jego wytrzymałość i nadaja mu charakter sprężyny uginajacej się łagodnie w czasie skoku lub biegu, przez co siła wstrząsu osrodkowego ukł. nerwoego zostaje złagodzona.
Przy pracy wykonywanej w ciagu dnia krzywizny pod wpływem ciężaru ciała pogłebiaja się, a krązki międzykregowe spłaszczają.Po nocnym wypoczynku w pozycji leżącej kregosłup wraca do normalnego kształtu.Różnica między długością ciała rano i wieczorem wynosi do 3 cm.
Wzrost szkieletu ustaje około 25 roku zycia, ale tryb codziennego zycia wpływa na wielkość krzywizn kregosłupa.U ludzi starych w miarę wiotczenia więzadeł i zanikania mięśni krzywizny stopniowo pogłebiaja się , co wpływa na zmniejszanie się wzrostu.
Skrzywienie boczne, które jest wygięciem patologicznym nosi nazwę skoliozy.Skoliozy dzielimy na pierwotne i wtórne.Pierwotne powstaja samoistnie bez żadnej uprzedniej wady fizycznej.Przyczyna ich pozostaje nieznana.
Skrzywienia wtórne moga powstawać m.in. wskutek nawykowej złej postawy.Najbardziej podatne na skoliozę są dziecie w wieku szkolnym.Nieodpowiednie ławki, stoły i krzesła, wady wzroku, nieprzystosowanie emocjonalne, nadmierna nerwowość upośledzją prawidłowy odruch postawy i doprowadzaja do powstawania skoliozy.Wczesne wykrycie skrzywienia pozwala je skutecznie wyleczyć.
3 5 3
2010-03-10T21:52:15+01:00
Lordoza-łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną
kifoza-łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową
skolioza-boczne skrzywienie kręgosłupabudowa muskulatury:
jest ich ok. 400
masa miesni stanowi 1/3 wagi calego ciala

mięśnie głowy
mięśnie tułowia
mięśnie kończyn
mięśnie brzucha
mięśnie klatki piersiowej
mięśnie grzbietu

co do nazw wszystkich mięśni- jest ich bardzo dużo. ale chyba nie musisz ich wszystkich wymieniac... bo jest ich prawie 400!!

pozdrawiam:)
1 1 1