Odpowiedzi

2010-03-08T14:08:07+01:00
Kultura osobista – co to właściwie oznacza? Są to normy, jakie wytykają współczesne społeczności.
W Polsce istnieje pojęcie kultury osobistej jako podstawowego zachowania wśród ludności.
Jedną z zasad jest stosowanie kulturalnych zwrotów, podczas porozumiewania się z otoczeniem. Słowa „dzień dobry”, „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję” to podstawowy słownik człowieka o wysokiej kulturze osobistej.
Jak nie od dziś wiadomo, nie wszyscy trzymają się zasad, a ostatnio wydaje się być „na topie” ktoś, kto notorycznie łamie te zasady. Najczęściej jest to uczeń. Metodą na bycie na topie jest teraz bekanie, niewyraźne mówienie, nie używanie słów grzecznościowych, używanie wulgaryzmów. Oczywiście, przenosząc to do domu, stajemy się bezdusznymi bestiami dla siebie , ponieważ w otoczeniu wszyscy zaczynają się traktować bez kultury.
Kulturę osobistą nabywamy w domu rodzinnym. Wszystko to, czego nauczymy się w domu, po sposobie rozmowy rodziców, ich zachowaniu, ich słownictwie, wykorzystujemy w życiu późniejszym – w szkole, pracy, na bankiecie. Oczywiście, są przypadki, gdzie więzy rodzinne nie mają większego znaczenia i młody człowiek zapomina o kulturze osobistej wśród swoich rówieśników, ponieważ rodzice nie są dla niego żadnymi autorytetami. Ale w większości dobrych manier uczymy się własnie w domu.
A czyż nie jest nam miło, jeśli ktoś potraktuje nas z szacunkiem, ustępując miejsca, gdy mamy złamaną nogę, mówiąc „cześć” , gdy przechodzi obok nas, czy „dziękuję” , gdy przysłużymy się jakąś czynnością? O ile świat byłby piękniejszy, gdyby trwała moda na kulturę osobistą, a nie jej brak.
Traktując bez szacunku swoje otoczenie, możemy się spodziewać, że otoczenie nie będzie i nas szanowało.
A jak wyglądałby świat bez szacunku? Chyba nikt z nas nie chce wiedzieć.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T14:12:09+01:00
Kultura osobista co to takiego?
Człowieka mozna okreslic po jego zachowaniu a raczej wychowaniu , po tym jak odnosie sie do innych i jak sie wobec ludzi zachowuje . kultura osobista jest wpajana w nas od kołyski przez naszych rodziców o ile oczywiscie wczesniej oni sami zostali wychowani na kultularnych ludzi jesli tak niejset niestety niemoga przelac tego doswiatczenia na swoja pocieche . W zyciu umiejętnośc prawidłowego zachowania sie w gronie ludzi jest bardzo wazna poniewaz tak jak nas ludzie widza tak nas maluja tak nas oceniaja i tak sa lub niesa przystempni czy pomocni . w dzisiejszych czasach kultura osobista młodzierzy bardzo sie zanizyła niera widujemy w ałtobusach jak schorowana starsza kobieta musi stac kiedy grupa młodych ludzi siedzi z buciorami na oparciu i choc złosc w nas wzbiera na taki widok niewiele mozemy zdziałac albo tez nie chcemy zadziałac . bo poco sie udzielac i dochodzic z taka młodzierza . moim zdaniem kultura w zycu czy szkolnym czy takim codzienym jest niezbendna jak na nas spojrzy nauczyciel któremu powiemy dziendobry z usmiechem na twarzy mimo tego ze nic nie umiemy na dany przedmiot , złosliwi beda twierdzic ze jest to rodzaj podlizywania sie i beda nas próbowali zdyskredytowac ale sadze ze niema sie czym przejmowac ktos kto nie rozumie takiego pojecia i niema godnosci tak własnie reaguje lekcewarzaco. wazne jest to ze my jako powazni niemal dorosli ludzie potrafimy okazac szacunek innej osobie takie zachowanie procentuje zawsze bo jesli my kogos szanujemy to sami bedziemy szanowani .
poza szkoła kultura osobista tez jest wazna jesli ktos wie jak sie zachowac niema i niebedzie miał w porozumienu sie z ludzmi , robiac zakupy w pobliskim sklepie i placac za nie przy kasie , jesli usmiechniemy sie do takiej pani kasjerki która jest zmeczona ciezka praca i czestym niezadowoleniem klijetów i bedziemy zyczyli jej miłego dnia to nastempnym razem zostaniemy zapamietani i na powitanie obdarzeni usmiechem ludzie potrzebuja kultóry by godznnie sie zachowywac i godnie zyc :)

Sorki za byki popraw sobie bo niemam czasu :):):) MAm nadzieje ze pomogłem :):):) PozdRo:):):)
1 5 1