Odpowiedzi

2010-03-08T14:56:15+01:00
Powieść Henryka Sienkiewicza pt.,,Krzyżacy" ukazała się 1900r.Stanowi ona szeroką panoramę życia mieszkańcó średniowiecznej Polski.Pisarz na kartkach swojej powieści utrwalił wydarzenia i losy wojen Polski z Zakonem Krzyżackim.
Akcja toczy sie mniej więcej w latach 1400-1410.Pisarz zasiegał informacji z kronik oraz studiował przebieg bitwy pod Grunwaldem,mimo to nie udało mu się uniknąć błędów i omyłek.Jednak nie pomniejszaja one wrtości całego utworu.W powieści zostało uzyte wiele słów i zwrotów charakterystycznych dla mieszkańców Polski tego okresu.
Przebieg bitwy na polach Grunwaldu jest zmieniony,atuor opuścił wiele ważnych wydarzeń.Pomimo to oddał w sposób interesujacy tamte ciekawe i trudne dla państwa polskiego czasy.
Cała powieść jest napisana językiem bardzo barwnym,charakterystycznym dla Henryka Sienkiewicza.Autor szczegółowoopisał wnętrza zamków,krajobrazy,stroje,ludzi i obyczaje.
Utwór ,,Krzyżacy" został napisany w czasach,gdy Polska dławiona była przez zaborców.Powieść miała przypominieć narodowi polskiemu dawne,świetne czasy oręża polskiego.Henryk Sienkiewicz napisał swoją książke,,ku pokrzepieniu serc" Polaków.Chciał w niej przekazać rodakom nadzieję na lepszą przyszłość i wzbudzić chęć walki o wolną Polske.
Według mnie powieść jest bardzo dobra,ponieważ niesie wezwanie patriotyczne oraz ciekawie przekazuje nam wiedzę o historii naszego kraju.

PS:Dostałam z tego piątke:)
2010-03-08T15:10:57+01:00
Recenzja książki pt. "Alchemik".

[akapit] Moją ulubioną książką jest powieść "Alchemik" Paula Coelha, która została wydana w roku 1988 w Brazylii. Ponadto w wielu krajach stała się lekturą obowiązkową, m.in. w Polsce.
[akapit] Książka opowiada historię pasterza o imieniu Santiago, który bardzo lubił podróżować, przez co zrezygnował z Seminarium. Jest zakochany w dziewczynie ze swojego rodzinnego miasta, jednak jest to miłość platoniczna. Pewnej nocy nawiedza go sen o ukrytym skarbie przy egipskich piramidach. Sen się powtarza, więc pasterz postanawia wybrać się do Cyganki, która namawia go, by udał się w poszukiwania skarbu. Zawiedziony bohater spotyka na swojej drodze Króla Salem, który również namawia go, by wybrał się do Egiptu. Twierdzi, że każdy człowiek ma swoją Własną Legendę i powinien realizować swoje marzenia i życiowe cele. Wreszcie Santiago zdecydował się udać w poszukiwanie skarbu. Nie wie jednak, że czeka na niego wiele nieszczęść, które będą zachęcać, by się poddał. Czy pasterz podoła Własnej Legendzie? Czy zrezygnuje z poszukiwań? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w owej książce, do której serdecznie wszystkich zachęcam.
[akapit] "Alchemik" jest pisany łatwym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Ponadto zawiera wiele mądrych i pouczających myśli, które mogą nam się przydać w codziennym życiu. Czytając "Alchemika", wczuwamy się w dane sytuacje, a losy bohatera przeżywamy razem z nim. Mało jest książek, które potrafią wzbudzić we mnie smutek czy podziw, jeżeli chodzi o wytrwałość bohatera. Cieszę się, że owa książka jest moją lekturą szkolną. Myślę, że gdybym nie miała nakazu jej przeczytania, pewnie bym po nią nie sięgnęła, gdyż o niej nie słyszałam wcześniej.
[akapit] Polecam wszystkim ''Alchemika'' oraz inne książki autorstwa Paula Coelho i zapewniam, że nikt nie będzie żałował. Mało kto w dzisiejszych czasach czyta z chęcią książki, gdyż większość jest pisana ciężkim, niezrozumiałym językiem, a przebrnięcie przez ową książkę wymaga nie lada cierpliwości i wytrwałości. Akcja "Alchemika" nie dzieję się w jednym miejscu, a w wielu, przez co książka jest ciekawsza. Jak już wspominałam, zawiera pouczające myśli oraz pisana jest zrozumiałym dla młodzieży językiem. W skali od jednego do sześciu, dałabym sześć. Polecam!