Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T18:12:09+01:00
Marek Winicjusz jest głównym bohaterem powieści H. Sienkiewicza pt. „Qvo vadis”. Jest to postać dynamiczna, zmieniająca się w trakcie powieści całkowicie.
Marek Winicjusz może zaimponować współczesnemu czytelnikowi, chociaż jest to postać fikcyjna żyjąca w bardzo odległych czasach. Postaram się udowodnić tę tezę poniższymi argumentami.
Pierwszą cechą Marka, która mogłaby zaimponować jest jego wygląd zewnętrzny. Nasz bohater był bardzo przystojny, miał szalone powodzenie u kobiet. Sienkiewicz tak charakteryzował wygląd tego młodzieńca: „...ze swymi zrośniętymi brwiami, przepysznyma oczami, smagłą cerą był jakby uosobieniem młodości i siły.”
Pomimo, ze wygląd zewnętrzny, uroda są niewątpliwie ważne, to jednak o człowieku świadczy przede wszystkim charakter.
Jeżeli mielibyśmy scharakteryzować Winicjusza ukazanego na początku powieści to z całą pewnością nie miałby on czym zaimponować nikomu. Jego charakter wykluczał liczenie się z drugą osobą (szczególnie jeżeli był to np. niewolnik czy cudzoziemiec), branie pod uwagę czyichś poglądów, rezygnacje z własnych przyjemności itd. Tym bardziej może u Winicjusza zaimponować siła woli i chęć zmiany własnego życia. Dzięki miłości do Ligi i kontaktowi ze świtem wartości chrześcijańskich, nasz bohater przeszedł całkowitą przemianę duchową. Stał się innym człowiekiem; odrzucił dawne przyzwyczajenia i poglądy, co naprawdę może zaimponować, bo było bardzo trudne.
Nawrócenie Winicjusza i jego przemiana miały źródła w zdolności bohatera do głębokiego i prawdziwego uczucia. Chodzi tu nie tylko o miłość do kobiety, ale i przede wszystkim o miłość do Boga i bliźniego- innego, czasem biednego i pogardzanego człowieka.
Ta cecha, czyli zdolność do prawdziwego i głębokiego uczucia, jest postawą, która u Winicjusza imponuje najbardziej.
Myślę, że zaprezentowane przeze mnie argumenty wystarczająco poparły tezę, ze Marek Winicjusz może zaimponować współczesnemu czytelnikowi siłą woli i zdolnością do prawdziwego uczucia.
6 3 6