Prosze o przetłumaczenie :) dam naj...


Hi! my name's Dominic and I'm sixteen. I go to school in North Yorkshire and my friends and I love sport. We do a lot of walking and we like mountain climbing and North Yorkshire is great for this. I'm learning kite surfing too- yes its strange because where I live in Yorkshire isn't by the sea, so i Can't do it very often.

Because I do so much sport, I need to eat a lot. My mym thinks that I should eat only healthy food- fruit vegetables low fat foods but i eat that i want. I love a typical English Breakfast fried eggs sausages and tomatoes especially before i surf- it keeps me warm and gives me energy !

My friends and I are going to Poole this year, in the south of England. The kite surfing is brilliant there. We kite surf eat and sleep! My friends are amazed because sometimes I can eat three burgers three portions of chips and about four bananas! I want to go to Hawaii when I'm older because that's where kite surfing started.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T16:09:44+01:00
Cześć! Mam na imię Dominika i mam 16 lat. Chodzę do szkoły w pónocnym Yorkshire razem z moimi przyjaciółmi. Kocham spotr. My dużo spaceryjemy i lubimy wspinaczki górskie i właśnie polnocne Yorkshire jest najlepszym do tego miejscem. Uczę się też kitesurfingu(surfowanie po wodzie ze spadochronem;p).
Bardzo rzadko to robie ponieważ tu gdzie ja mieszkam nie ma morza, więc nie mam zbyt częstych okazji do trenowania.

Ponieważ ja uprawiam bardzo dużo sportów, muszę dużo jeść. Moja mama sądzi, że powinienem jeść zdrowe jedzenie, czyli owoce, warzywa i nisko tłuszczowe jedzenie ale ja jem to co chcę.
Kocham typowe angielskie śniadanie sadzone jajka,kiełbasę i pomidory szczególnie jem to przed surfowaniem. To mnie ożywia i dodaje mi energii
Moi przyjaciele i ja jedziemy do Poole w tym roku. Jest to miejscowość w południowej Anglii.

Tam sa swietne warunki do kitesurfingu. Cały dzien surfujemy, potem jemy idziemy spac. Moi kupmple są zadziwieni poniewaz czasami potrafie zjesc 3 hamburgery, 3 porcje frytek i 4 banany! Gdy będe starszy musze wybrac sie na hawaje bo tam wlasnie zapoczatkowano kitesurfing.