Odpowiedzi

2010-03-08T15:50:17+01:00
Chopin urodził się w jednej z dworskich oficyn hrabiego Fryderyka Skarbka, w której mieszkała rodzina Mikołaja i Justyny. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek Wg metryki z kościoła w Brochowie jako chrzestni wpisani widnieją Franciszek Grembecki ze wsi Ciepliny wraz z panną Anną Skarbkówną, hrabianką z Żelazowej Woli. Sami Chopinowie jako chrzestnego zwyczajowo traktowali młodego hrabiego Fryderyka Skarbka oraz jego rok młodszą siostrę Annę Emilię. Około połowy 1810 Mikołaj i Justyna wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy do pałacu Saskiego, w którym mieściło się Liceum Warszawskie, gdzie Mikołaj miał uczyć języka francuskiego. Przeprowadzka wynikała prawdopodobnie ze pogarszającej się sytuacji finansowej Skarbków. Hrabia prowadził hulaszczy tryb życia i popadał w długi, a po rozwodzie z Ludwiką uciekł z Księstwa Warszawskiego w poznańskie. Również dorastające dzieci Skarbków nie wymagały już opieki guwernera. Prawdopodobnie Mikołaj myślał o przeprowadzce do stolicy jeszcze przed urodzeniem się syna. Po wyjeździe na stałe do Warszawy Chopinowie utrzymywali bliskie kontakty z rodziną Skarbków, Fryderyk jeździł tam na wakacje, a młody Fryderyk Skarbek wydał pierwsze polonezy Chopina.
3 3 3
2010-03-08T16:04:03+01:00
Jest uznany za najwybitniejszego kompozytora polskiego.
Mając 7 lat skomponował swoje pierwsze polonezy a w 1818 r koncertował publicznie,stając się w ten sposób ulubieńcem salonów.Twórczość Chopina obejmuje kompozycje na fortepian solo,oraz pieśni na głos z fortepianem.
Cechą charakterystyczną jego utworów jest połączenie wirtuozowskiego,efektownego stylu z tradycjami muzyki polskiej.
Od 1927 roku co 5 lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny.Jest to największy przegląd jego muzyki i jeden z najbardziej liczących się konkursów pianistycznych na świecie.
3 4 3