Odpowiedzi

2010-03-08T17:43:28+01:00
Wśród przedstawionego na obrazie walczącego tłumu, wyróżniono wiele postaci historycznych z obu stron bitwy. Obraz przedstawia bitwę w momencie, kiedy wciąż się toczą zacięte walki, ale zwycięstwo przechyla się już na stronę polską.
W centrum obrazu znajduje się książę .Jest on bez pancerza i hełmu, ubrany w czerwony żupan, a na głowie nosi mitrę. W rozpostartych i podniesionych do góry rękach unosi miecz i tarczę w geście triumfu.
Z lewej strony obrazu znajduje się mistrz krzyżacki . Jest on ubrany w biały płaszcz z czarnym krzyżem na piersi. Z wyrazem przerażenia na twarzy broni się przed atakiem dwóch wojowników. Dalej po lewej stronie śpieszy mu z pomocą Książę Szczeciński. Pędzi on na czarnym koniu, w hełmie z pawimi piórami. Obrońcę jednak atakuje polski rycerz z kopią.
boku ginącego Mistrza krzyżackiego widać brodatego starca. Na środku, w dole obrazu leży martwy rycerz Liechtenstein.
Po lewej stronie u góry, za Księciem toczy się walka o niemiecką chorągiew, którą Polak wydziera Niemcowi. Natomiast po prawej stronie widać trąbiącego rycerza ze sztandarem polskim. Sztandar ten dumnie powiewa na wietrze, gdy niemiecki chyli się ku ziemi. Jest to symbolem ostatecznego zwycięstwa Polaków.
Po prawej stronie obrazu punktem centralnym jest rudobrody olbrzym w zbroi.Jego opancerzony koń właśnie upada, zaś sam komtur został pochwycony na powróz przez Tatara.
Na przedzie widać wąsatą postać rycerza w zbroi, który jedną nogą stoi na ziemi, a drugą nogę postawił na powalonym przeciwniku. Podniósł do góry miecz, by zadać śmiertelny cios wrogowi . Tymczasem zagraża mu podstępna postać w ciemnym ubraniu, która czai się by zadać cios .
Zawisza Czarny jest przedstawiony w fioletowym ubraniu, bez hełmu, szarżuje uzbrojony w turniejową kopię.