Odpowiedzi

2010-03-08T16:59:26+01:00
W dzisiejszych czasach energia elektryczna odgrywa ogromną rolę. Praktycznie w każdym miejscu mamy do czynienia ze zjawiskiem elektryczności- czy to w szkole czy to w pracy. Czy nie można byłoby spowodować aby była ona bardziej popularna w naszym kraju jak i na świecie?
Reakcja rozszczepienia ciężkich jąder może być kontrolowana i jest wykorzystywana w energetyce w elektrowniach jądrowych. Najczęściej stosuje się do tego typu "produkcji" uran (235). Energia, która w ten sposób zostaje wytworzona jest wykorzystana do napędzania turbin w generatorach. Zużycie energii elektrycznej z tych źródeł dochodzi już prawie do 10% na świecie. Liderem i nieodzownym "mistrzem" w tej dziedzinie jest Francja, której populacja jak i przedsiębiorstwa w 80% korzystają właśnie ze źródeł elektryczności produkowanej w elektrowniach jądrowych. W wojsku stosuje się napęd atomowy, który pozwala na długotrwałe przebywanie w strefie konfliktu bez potrzeby zaopatrzenia się w olej napędowy bądź innego typu paliwa. Pozwala to na ciągłe dbanie o interesy społeczności danego kraju jak i pewnego obszaru przed danym "najeźdźcą". W czasach broni masowego rażenia właśnie energia jądrowa budzi respekt oraz pozwala na pohamowanie emocji czy tez chęci panowania nad nowymi terytoriami. Większe konflikty właśnie są łagodzone na drodze gróźb a nie na czynnościach zbrojnych. Wiele osób wie, iż energia gromadzona w hangarach wojskowych mogłaby kilka razy zniszczyć ziemie.
W mentalności Polaków jak Europejczyków widnieje nadal katastrofa w Czarnobylu. Jest ona nadal dla większość przestrogą przed budowaniem tego typu budowli. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ błąd popełniony w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986r. nie był tylko błędem człowieka ale też był wielkim zbiegiem niekorzystnych dla nas okoliczności. Nie dość że można było kilka razy zapobiec temu nieszczęsnemu kataklizmowi to na dodatek głównym prowodyrem była tutaj jedna osoba- głównego inżyniera tej elektrowni. Swój wkład miał tez komunizm, który chciał "pokazać" światu częściowo poprzez ten eksperyment jaki jest potężny. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia poszła o wiele bardziej do przodu nie powinno być takich obaw. Jest pełna gama zabezpieczeń kontrolujących nie tylko prace elektrowni (głownie reaktora) ale tez kontrolujących samego człowieka.
Wg. mnie energia jądrowa jest potrzebna. Nie tylko środowisko będzie mniej zanieczyszczone, ponieważ produkowane będzie o wiele mniej trujących pierwiastków chemicznych ale tez mity o niebezpieczeństwie tych budowli jest grubo przesadzona.