Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T16:55:26+01:00

Tren X jest trenem pełnym pytań i zwątpienia, podmiot liryczny - ojciec, który stracił córkę cierpi nad jej śmiercią i jednocześnie szuka jej myślami - zastanawia się gdzie dziecko jest po śmierci.

Podmiot liryczny stawia pytania sam sobie, Bogu, komukolwiek: pyta w którą stronę pomknęła dusza córki, w jakiej jest krainie, czy została wyniesiona wysoko do nieba, czy jest z innymi aniołkami, czy w raju.


Ojciec w swej tęsknocie nad córką błądzi myślami we wszelkie znane mu miejsca pobytu duszy po śmierci - to w pewien sposób pociesza go, daje mu nadzieję i dobra myśl, że córka jest w lepszy, wspanialszym miejscu. Że jej śmierć nie oznacza końca istnienia jej duszy.

Po pytaniach o pobyt córki w miejscach chrześcijańskich zwraca swą myśl ku greckiemu rajowi - szuka córki w łodzi Charona, zastanawia się czy nie płynie jeziorem- rzeką śmierci do raju. Myśli również, że córka mogła przejść reinkarnację i zamienić się w uroczego, wdzięcznego słowika.

Przez głowę przebiega mu nawet myśl, że jeśli na jej duszy została choćby jedna mała zmaza, drobne przewinienie, to może jest w czyśćcu i tam czeka na wejście do raju.


Na koniec rozważań nad miejscem pobytu duszy Urszulki podmiot liryczny prosi, by mu się ukazała - chciałby raz jeszcze ją zobaczyć, pożegnać się. Jest mu wszystko jedno czy córka ukaże mu się jako duch w dawnej swej postaci, czy jako mara nieczysta, cień, lub postać senna.


Tren przepełniony i smutkiem i nadzieją - kolejny etap dojrzewania ojca do faktu, że dziecka już nie ma. Podmiot liryczny już nie przeklina losu, nie płacze, nie rozkłada rak w beznadziejności sytuacji ale się zastanawia, szuka myślami pocieszenia dla samego siebie. I tu pocieszałoby go wszystko - i pobyt córki w niebie, i w greckim raju, i w ciele i piórach słowika.

Jedyny akcent po strasznym cierpieniu to głośna, wyraźna prośba poety o zobaczenie jeszcze raz twarzy ukochanego dziecko, usłyszenie głosu, możliwość pożegnania się..


16 3 16
2010-03-08T16:56:48+01:00
Autor zastanawia sie gdzie sie znajduje jego zmarle dziecko: w niebie, w krainie zmarlych, czy moze w czysccu ? Dalej prosi Boga o pocieszenie, ale jednoczesnie wyraza watpliwosc w Jego istnienie. Pod koniec jednak spostrzega, ze wielkie cierpienie prowadzi go do bluznierstwa i - widzac to - opamietuje sie
pasujee ??
12 2 12