1. Za pomocą "wehikułu czasu " zostałeś przeniesiony w lata 30 . Spotkałeś zagorzałego nazistę (zwolennika hitleryzmu ) i wdałeś się w dyskusję . Uzupełnij dialog , spróbuj obronić wartości demokratyczne . Uwaga : Możecie dialog rozwinąć , dzieląc role między sobą . Spróbujcie przeprowadzić podobną rozmowę z komunistą .

Nazista : Mamy dość tej całej demokracji . Tylko ciągła gadanina , która do niczego nie prowadzi . Każdy ma swoje zdanie , przecież wszyscy powinni działać zgodnie , a więc i myśleć jednakowo !Nazista : Władza parlamentu jest nieudolna . Zanim jakieś prawo zostanie uchwalone , to ciągle się nad nim dyskutuje , trwają kłótnie i przetargi . O wiele lepiej będzie , jeśli Wódz wszystko zarządzi , a społeczeństwo bez dyskusji wypełni jego rozkazy .Nazista : Po co prawa obywatelskie , np. wolność słowa ? Żeby różni nieodpowiedzialni ludzie zatruwali społeczeństwo swoimi poglądami ? Takich , co to mają inne zadanie niż Wódz , powinno się całkiem usunąć , bo przynoszą tylko szkody narodowi .
Nazista : Nie ma równości miedzy ludźmi . Narody dzielą się na lepsze i gorsze . Niemcy to naród wyjątkowy - wszyscy powinni im służyć , np. Polacy i pozostali Słowianie . Niektóre narody w ogóle nie zasługują na istnienie , szczególnie Żydzi . Powinno się wytępić ich , bo szkodzą ludzkości .

1

Odpowiedzi

2010-03-09T00:04:35+01:00
Nazista : Mamy dość tej całej demokracji . Tylko ciągła gadanina , która do niczego nie prowadzi . Każdy ma swoje zdanie , przecież wszyscy powinni działać zgodnie , a więc i myśleć jednakowo !
Ja: To normalne, że każdy ma swoje zdanie. Demokracja, jak i władza absolutna ma swoje wady, ale raczej częściej udaje się coś ustalić niż nie.

Nazista : Władza parlamentu jest nieudolna . Zanim jakieś prawo zostanie uchwalone , to ciągle się nad nim dyskutuje , trwają kłótnie i przetargi . O wiele lepiej będzie , jeśli Wódz wszystko zarządzi , a społeczeństwo bez dyskusji wypełni jego rozkazy .

Ja: Nie zawsze Wódz może podjąć dobrą decyzję. Jeżeli będzie się nad tym dyskutowało, wyciągało za i przeciw można sprawdzić czy dane prawo będzie pomagało czy utrudniało życie społeczeństwu. Gdyby o wszystkich prawach decydowała 1 osoba, mógłby się zrobić duży chaos wywołany przez jego prawa.

Nazista : Po co prawa obywatelskie , np. wolność słowa ? Żeby różni nieodpowiedzialni ludzie zatruwali społeczeństwo swoimi poglądami ? Takich , co to mają inne zadanie niż Wódz , powinno się całkiem usunąć , bo przynoszą tylko szkody narodowi .

Ja: Dzięki wolności słowa, każdy może wypowiedzieć swoją opinię. Inne zdanie niż ma Wódz nie musi być gorsze. Zresztą dzięki temu Wódz nie może ich powstrzymać od wypowiedzenia swojego zdania, które może być słuszne i raczej pomoże narodowi niż zaszkodzi. A w razi gdyby było nie słuszne, zawsze może je zignorować.

Nazista : Nie ma równości miedzy ludźmi . Narody dzielą się na lepsze i gorsze . Niemcy to naród wyjątkowy - wszyscy powinni im służyć , np. Polacy i pozostali Słowianie . Niektóre narody w ogóle nie zasługują na istnienie , szczególnie Żydzi . Powinno się wytępić ich , bo szkodzą ludzkości .

Ja: Każdy powinien mieć takie same prawa. Niemcy nie mają powodu aby wywyższać się wśród innych narodów, oraz rozkazywać im sobie służyć. A co do Żydów, chcesz ich tępić tylko dlatego, że są od ciebie mądrzejsi? Bogatsi? A może bardziej wykształceni? To ostatnie to na pewno. Każdy powinien mieć te same prawa bez względu czy jest Polakiem, Żydem, Niemcem czy Arabem.
1 5 1