Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T18:01:34+01:00
Kordian jest piętnastolatkiem. Zakochuje się w Laurze, która jest od niego starsza, dlatego odrzuca chłopca. Jest to miłość bardzo głęboka i nieszczęśliwa. Kordian, to młody człowiek i nie wie, co ze sobą zrobić. Nie widzi sensu życia. Prosi Boga o pomoc, gdyż nie jest niczego pewien i nie potrafi określić swego celu w życiu. Winą za swoje niepowodzenia obarcza otaczający go świat, to w nim widzi problem.
Kordian jest wrażliwym, delikatnym i zapatrzonym w siebie człowiekiem. Przypomina Gustawa i Wertera.
Wyruszając w podróż do Londynu, Kordian przekonuje się, jak ważną rolę z życiu grają pieniądze. Są one najważniejsze. Kupując trzy krzesła pokazuję swoją pychę. Kieruje nim snobizm.
Po raz kolejny Kordian przekonuje się, że pieniądz rządzi światem, gdy poznaje Wiolettę. Kobieta zostawiła go, dowiedziawszy się o jego długach.
Kordian postanowił więc pojechać do papieża z prośbą o błogosławieństwo dla Polaków. Papież okazuje się jednak obojętny. Nie jest prawdziwym chrześcijaninem, bo staje po stronie zła. Opowiada się po stronie silniejszego i bogatszego. Odwrócił się od Polski, a Kordian przekonuje się znów w fakcie, iż to pieniądze są najważniejsze.
Zniesmaczony, przenosi się na górę Mont Blanc.Stojąc na najwyższym szczycie Europy czuje, że jest bliżej Boga. Mówi o rozczarowaniu wobec życia. Postanawia obrać sobie za cel walkę o wolność ojczyzny. Nazywa się "Winkelriedem narodów", który poświęca życie za wolność.
Kiedy czekają na przyjście cara, spiskowcy rezygnują z planów zabicia go, Kordian postanawia zrobić to sam. Nic nie znaczą dla niego tradycje polskie i sumienie. Mimo wszystko, odczuwa strach. Gdy spotyka ducha, kierują nim różne uczucia i mdleje. Nie osiąga celu, przegrywa i okazuje się zbyt słaby. Uznano go za szaleńca, więc znalazł się w szpitalu psychiatrycznym.
Kordian wykazuje się również odwagą podczas wizyty w pałacu Saskim.
Kordian jest przedstawiony w sposób ironiczny. Przedstawiony został jako młody człowiek, kreujący się na starszego. Twierdzi, że zabijając cara zmieni świat. Jednak oderwanie od rzeczywistości i bujanie w obłokach do niczego nie prowadzi.
4 5 4