Odpowiedzi

2010-03-08T17:48:41+01:00
W domu Gąsowskich zjawia się podejrzany malarz. Nie zna się na sztuce i interesują go tylko drzwi. Grozi Adasiowi i kradnie pamiętnik księdza.
Adam postanawia udawać, że wyjeżdża z Bejgoły. Chce rozejrzeć się po okolicy. Przypadkiem trafia do domu pani Niemczewskiej. Jej córkę poproszono o przetłumaczenie listu pisanego starą francuszczyzną. Adam wykonuje za nią tłumaczenie. Okazuje się, że autorem listu jest ten sam francuski oficer. Treść listu jest bardzo ciekawa. Osobą, która przyszła po list jest podejrzany malarz. Adaś śledzi go i trafia do jego kryjówki.
Okazuje się, że malarz ma wspólników. Adaś zostaje przez nich schwytany i zamknięty w piwnicy. Tam poznaje francuza, który chciał kupić dom w Bejgole. W nocy jest ulewa i woda zalewa piwnicę. Adasiowi udaje się wezwać na pomoc obozujących nad jeziorem harcerzy. Okazuje się, że są to jego szkolni koledzy. Zanoszą chorego Francuza do księdza. Ksiądz opowiada im o tym, że kiedyś do kościoła przyniesiono rannego na drzwiach. Drzwi te wyjęto z małego domku w Bejgole. Wykorzystano je potem jako w szkółce. Adam znajduje na drzwiach ukryty napis-polecenie.
Razem z kolegami i profesorem Adam przygotowuje zasadzkę na bandytów. Udają, że odnaleźli skarb. Bandyci zabierają im skrzynię i uciekają. W tym czasie Adaś wyjaśnia zebranym rozwiązanie zagadki i znajduje skarb francuskiego oficera.
4 4 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T17:55:59+01:00
Malarz powiedział żę nie miał do czynienia z portretami tylko krajobrazami.
A póżniej okazało się że kiedy Adaś zastawiał z profesorem i panną Wandą na malarza zakradł się do pokoju Adasia i ukradł z tamtąd pamiętnik ks. Koszyczka.
2 5 2
2010-03-08T17:57:03+01:00
Kiedy Adaś zostaje rzucony na dno piwnicy, gdzie spotyka rannego Francuza.Dowiaduje się, że fałszywy malarz i jego kolega przemocą zabrali mu listy i działają na własną rękę.
2 5 2