Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-08T21:51:45+01:00
Polityk - zawód czy powołanie?
Bardzo dobre pytanie, choć ciężko na nie odpowiedzieć ponieważ jest to z jednej strony patrząc zawód, z drugiej strony powołanie a w rzeczywistości jest to chęć osiągnięcia korzyści majątkowej i wpływów poprzez mydlenie oczu całemu społeczeństwu danego kraju. Dlaczego smię tak twierdzić? A no dlatego, iż ponieważ od zarania dziejów człowiek miał pragnienie spełniania się w różnych dziedzinach, i nazwijmy to po imieniu dochodzenia w tych oto dziedzinach na najwyższe stołki, a co za tym idzie, otrzymywania z tego tytułu profitów.
Niegdyś takim profitem było upolowane zwierzę dla przywódcy ludzkiego stada, a w miarę rozwoju ludzkości zapotrzebowanie to zmieniało się, a więc i profity były nieco inne. Dziś takimi profitami są bez wątpienia pieniądze i władza wraz z jej przywilejami. Nie ma chyba na ziemi człowieka który nie chciałby być przy władzy. Jednak do władzy dochodzą tylko ludzie bezwzględni, idący po trupach. W tym momencie mamy moralny i etyczny problem czy to jest jeszcze zawód? Bo już na pewno nie powołanie (powołanym nie możemy nazwać polityka który w pierwszym etapie swojej kampanii wyborczej, jak zwykła hiena cmentarna rozrywa stare rany i rzuca mięsem z nich dookoła. Czyli walczy w sposób bezpardonowy i chamski, który jest dla polityka powołanego niegodny i obrażliwy).
Natomiast wracając do tego delikatnie powiedzianego zawodowstwa, to nie musimy daleko szukać aby stwierdzić, że na świecie nie ma praktycznie klasy politycznej (poza jakimś niewielkim procentem), wystarczy spojrzeć na swoje podwórko, na którym to z ambony sejmowej przemawia rolnik bez wykształcenia, adwokat bez matury, a w dalszej naszej marginalnej konkluzji to i politycy bez wzrostu.
Jednak to nie do końca jest przedmiotem mojej dewagacji, ponieważ chodzi mianowicie o to, iżli są w Polsce studia o kierunku politologia Polska, politologia Europejska, a rządzą nami ludzie bez wiedzy politycznej, bazujący na rozdrapywaniu ran narodowych i w ten sposub dochodzących do władzy.
1 5 1