Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T21:20:03+01:00
Przykładami protokooperacji są:

a) współżycie ptaków i dużych ssaków roślinożernych. Ptaki oczyszczają skórę np. Nosorożców, żyraf czy bawołów z jaj i larw owadów (np. much), które zagnieżdżają się w wielkich porach skóry tych ssaków. Pasożyty uszkadzają ich skórę i przenoszą choroby. Nosorożce pozwalają owady ptakom, głównie bąkojadom. Dzięki temu ptaki mogą się pożywić, a nosorożce mają oczyszczoną skórę.

b) współżycie raka pustelnika i koralowca ukwiału. Pustelnik, którego pozbawiony pancerza odwłok jest miękki i podatny na uszkodzenia, wyszukuje sobie muszli ślimaka dla ochrony. Na muszli tej osadza się ukwiał. Pustelnik przemieszczając się z miejsca na miejsce umożliwia ukwiałowi zdobycie większej ilości pokarmu. W zamian za to ukwiał, używając swych parzydełek i zabarwiając się na jaskrawe kolory odstrasza drapieżniki zagrażające pustelnikowi.

c) współżycie roślin kwiatowych i owadów takich jak motyle czy pszczoły. Kwiat używając swego słodkiego zapachu i jaskrawych barw płatków korony zwabiają owady. Dzięki temu kwiaty zostaja zapylone, a owady mogą zebrać pyłek czy i nektar aby się pożywić albo do produkcji miodu.

d) współżycie małych rybek i drobnych skorupiaków, żyjących na rafie koralowej z dużymi rybami drapieżnymi takimi jak np. murena. Drapieżniki pozwalają rybkom i skorupiakom oczyszczać swoją skórę z pasożytów i zanieczyszczeń. W zamian za to czyściciele mogą się pożywić. Poza tym drapieżniki nigdy nie atakują czyścicieli i chronią ich przed innymi zagrożeniami.

e) współżycie krokodyli i ptaków, które oczyszczają paszczę wielkich drapieżców z pasożytów oraz resztek pokarmu, za co w zamian nie są zjadane oraz same mogą się pożywić.

f) współżycie mszyc i mrówek. Zakładają one jakby ?hodowle? mszyc. Ochraniają je a w zamian za to mogą zlizywać słodką ciecz wytwarzaną przez mszyce.
2 5 2