Odpowiedzi

2009-03-20T18:43:57+01:00
"Święta Wielkiej Nocy - Chrześcijański Obyczaj"

Święta Wielkanocne, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tak naprawdę, trudno powiedzieć, kiedy się one odbywają - potrzeba do tego trudno dostępnych danych matematycznych, dlatego zawsze łatwiej zajrzeć w kalendarz, bo zazwyczaj jego twórcy obliczają to za nas.

Z historycznych względów wynika, że to ważne święto, mimo iż ma chrześcijańskie tradycje, w Polsce związane jest z wieloma tradycjami, które z religią Chrystusową mają mało wspólnego.

Najpopularniejszym obyczajem jest malowanie jajek, które choć mają religijną symbolikę, są zwyczajem ludowym. Tak zwane pisanki, są przyozdabiane w setki niesamowitych wzorów, tworzonych przez najczęściej bardzo młodych "artystów". Innym zwyczajem jest Lany Poniedziałek, w którym wiele młodych osób oblewa się wodą, kompletnie bez powodu. Są jednak też katolickie akcenty, w tych świętach. Osoby wierzące, chodzą do kościoła, by poświęcić "święconki", pomodlić się i wykonać inne religijne "rytuały".

W Polsce, podczas Świąt Wielkanocnych panuje rodzinna atmosfera, ale nie odczuwam jej tak bardzo jak tej, którą czuć podczas Świąt Bożego Narodzenia.
17 3 17