Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T20:23:17+01:00
Podam Ci parę informacji, może Ci się przydadzą:

OKRES NOWORODKOWY-od urodzenia do 1m-ca,-oddycha powietrzem atmosferycznym, przetwarza i wydala produkty przemiany materii,złuszcza się naskórek, odpada pępowina i goi się pępek.

O.NIEMOWLĘCY-2-12m-c. Szybki wzrost ciała, wyrzynanie się pierwszych zębów, umiejętność chodzenia, pierwsze próby mówienia, rozumie krótki polecenia.

O.PO NIEMOWLĘCY-2-3rok życia. Coraz pewniej chodzi, wzrasta sprawność rąk, precyzja ruchów, coraz więcej mówi, zadaje pytania, zgłasza potrzeby fizjologiczne.

O.SZKOLNY-7-12rok życia. Uzębienie stałe, ruchy harmonijne i płynne, umiejętność pracy w zespole, obcowanie z rodzicami, dominacja z rówieśnikami, aktywność społeczna.

POKWITANIE- miedzy 10 a 16 rokiem życia, dziewczęta-rozwijanie się gruczołów mlekowych,powiększanie się piersi, kształtowanie się sylwetki, pojawienie się owłosienia okolic łonowych. Chłopcy-pierwsze tzw mokre noce, wzrost masy mięśniowej, kształtowanie się sylwetki, pojawienie się włosów łonowych, mutacja głosu. Chłopcy i dziewczęta- rozdrażnienie i przeczulenie na punkcie własnej osoby, częste niezadowolenie z siebie i innych, wyolbrzymianie problemów.

O.MŁODZIEŃCZY-od pokwitania do zakończenia procesów wzrostu. W pełni rozwinięte narządy wewnętrzne,dojrzałość psychiczna.

PRZEKWITANIE-40-65rok życia. Zmiany fizjologiczne, rozpoczyna się aktywność procesu starzenia.

STAROŚĆ-po okresie przekwitania. Utrata jedności i elastyczności tkanek, zmniejsza się odporność fizyczna, osłabia się aktywność układów.
1 5 1