Odpowiedzi

2010-03-08T18:59:39+01:00
Parki i tereny zieleni zajmują ok. 8% powierzchni Warszawy. Na jej terenie znajdują się 82 parki, z czego największe z nich są o powierzchni 80 hektarów, a najmniejsze mają zaledwie 2. Parki to tereny rekreacyjne, często zadrzewione, z dużą ilością flory. Najczęściej mają charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z wieloma alejami spacerowymi. W stolicy znajduje się 9 parków ogólnomiejskich, czyli takich, które dotyczą całego miasta. Takimi ogrodami są:
• Park Ujazdowski
• Park Łazienkowski
• Ogród Saski
• Ogród Krasińskich
• Park Paderewskiego
• Park Praski
• Centralny Park Kultury
• Pola Mokotowskie
• Park Fosa i stoki Cytadeli.
Najstarsze z nich to m.in. Ogród Saski, czy Park w Wilanowie. Warszawskie parki mają różnych właścicieli. Takie miejsca jak Łazienki Królewskie, Wilanów i ogrody Zamku Królewskiego to zespoły pałacowo – parkowe; są to oddziały Muzeum Narodowego.

Park ŁazienkowskiPark Łazienkowski to jeden z najpiękniejszych i największych kompleksów ogrodowych w całej Europie. Ma on blisko 80 hektarów powierzchni. Swój obecny kształt zawdzięcza Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który stał się właścicielem Łazienek od roku 1764. Król ukształtował park klasycznie, ale zgodnie z własną koncepcją nadał mu swoje piętno – styl Stanisława Augusta. Podczas powstania warszawskiego Pałac na wyspie został spalony, a wszystkie zbiory muzealne zrabowane. Budynek jednak odbudowano po II Wojnie Światowej. Na terenie Parku Łazienkowskiego znajdują się takie zabytki jak m.in.:
• Pałac Myślewiecki, wybudowany w latach 1775 – 1783, pełnił rolę rezydencji Księcia Józefa Poniatowskiego. Pałac ten nie został nigdy zniszczony, dlatego jego wnętrza zachowały swój pierwotny wygląd.
• Pałac na wyspie (in. na wodzie), został wybudowany w latach 1771 – 1793 na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to główny zabytek Parku Łazienkowskiego. Pałac ten zbudowano w stylu klasycznym wg projektu Dominika Merliniego. Leży on na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Przed nim zaś znajduje się ogród francuski oraz zegar słoneczny.
• Amfiteatr – zbudowany nad brzegiem stawu południowego, na miejscu wcześniejszego z ok. 1785 roku. Trzy lata później, w 1788 roku jego prowizoryczna widownia została zmieniona w amfiteatr ziemny, a w 1790 r. został ponownie zastąpiony przez nowy, murowany i kamienny, który przetrwał aż do dziś.
• Stara Pomarańczarnia (1786 – 1788) była miejscem spotkań towarzyskich, zabaw oraz przedstawień teatralnych. Służyła również do uprawy, hodowli roślin egzotycznych np. pomarańczy i cytryn oraz pełniła funkcję ogrodów zimowych.
• Pomnik Fryderyka Chopina – znajduje się tuż przy głównym wejściu; wzniesiony w setną rocznicę urodzin Chopina – w 1910 roku. W lecie organizowane są tu koncerty muzyki tego kompozytora.
Po wojnie park przybrał swój pierwotny wygląd, taki jakim był na początku lat stanisławowskich. Parku Łazienkowskiemu dodają uroku ptaki i zwierzęta mieszkające na jego terenie. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, chętnie odwiedzany przez spacerowiczów i studentów.
Ogród Krasińskich

Aleje
Ogród Krasińskich znajduje się pomiędzy Pałacem Krasińskich, a ulicą generała Władysława Andersa w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Jego powierzchnia to 11,8 hektara. Został on założony w roku 1767 i stał się pierwszym dużym ogrodem dla wszystkich grup społecznych. Rośnie tu wiele kasztanowców. W środkowej części parku zachowało się dużo, bardzo starych drzew: orzech czarny, leszczyna turecka, skrzydłorzech kaukaski oraz miłorząb dwuklapowy. W czasie II Wojny Światowej Ogród Krasińskich znalazł się na zewnątrz getta żydowskiego – wytaczał on jego granice. Po wojnie obszar ogrodu (3,4 ha) powiększono do 11,8 hektara. Od strony wschodniej ogród sąsiaduje z Pałacem Krasińskich, zbudowanym w latach 1677 – 1695 dla wojewody Jana Dobrogosta Krasińskiego. W 1944 roku pałac został spalony. Po wojnie został odbudowany. Obecnie znajduje się tu siedziba Biblioteki Narodowej. Znajduje się tu ogromny klomb kwitowy, a w głębi parku staw ze sztuczną kaskadą oraz nowoczesny plac zabaw. Oprócz roślin, w zachodniej części parku niegdyś od strony ulicy Nalewki znajduje się częściowo zachowana brama barokowa, fragment odrodzenia, budynek Arsenału z Państwowym Muzeum Archeologicznym oraz Pomnik Bohaterów Walk pod Monte Cassino z 1999 roku; od strony wschodniej nie tylko Pałac Krasińskich, ale również Budynek Sądu Najwyższego zbudowany w latach 1996 – 1999. Obok ogrodu, w 1989 roku odsłonięto pomnik ku czci powstańcom warszawskim. W 1965 roku Ogród Krasińskich wpisano do rejestru zabytków. Jest t miejsce miłego wypoczynku. Uroku ogrodowi dodają: ławeczki, „kwiatowe dywany” i wodne oczko z kaczkami.
Ogród w Wilanowie (Park Wilanowski)Ogród należący do zespołu pałacowo - parkowego w Wilanowie ma 43 hektary powierzchni. Znajduje się tu m.in. pałac Jana III Sobieskiego, altanka chińska, budynek pompy i sarkofag. W XVII wieku cały Wilanów był rezydencją króla Sobieskiego. Wraz z pałacem powstał również ogród, który był wielokrotnie zmieniany przez kolejnych właścicieli rezydencji. Podzielono go na trzy części:
• pierwsza to część wschodnia. Znajduje się ona tuż przy pałacu. Jest to barokowy, dwupoziomowy ogród, oddzielony ceglanym murem w stylu włosko – francuskim wraz z tarasem przy jeziorze. Pośród zieleni znajduje się wiele ogromnych posągów i ozdobnych wazonów.
• dwie części: północna i południowa to ogrody w stylu angielskim. Powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Obok jeziora wzdłuż biegnie promenada.
Park jest bardzo dobrze utrzymany. Jego największymi atrakcjami są:
• Ogród Kwiatowy
• kolorowe rabaty kwiatowe
• zbiorniki wodne
• piękny drzewostan.
Na pałacowym tarasie znajduje się bogaty parter o układzie geometrycznym o bukszpanowych obwodach, które otaczają trawniki, kwiatowe kompozycje oraz fontanny. W ogrodzie dolnym rosną strzyżone szpalery drzew i liczne okazy starodrzewu składające się z grabów, lip, jesionów, topól nadwiślańskich i wiązów. W parku umieszczone zostały również dukty, które prowadzą do Jeziora Wilanowskiego. Na terenie ogrodu angielskiego znajduje się Altana Chińska zbudowana w latach 1806 – 1812. „Otwiera się” z niej piękny widok na jezioro, wyspę oraz Most Rzymski. Po drugiej stronie jeziora jest neogotycka Brama Mauretańska z 1846 roku. Park Wilanowski został włączony do Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1995 roku należy on do Muzeum Pałacu w Wilanowie. Od 1965 roku Ogród w Wilanowie jest wpisany na listę rejestru zabytków.30 4 30