Konstytucja uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 3 września 1791 <fragmenty >

[...] znosi się nieodwołalnie wszystkie urządzenia które naruszają wolność i równość . Nie masz już odtąd zadnej szlachty, zadnej godności parów ani dziedzicznych odznaczeń, ani różnic stanowych , ani ustroju feudalnego , ani sądów patrymonialnych , ani wogule zadnych tytułów nazw lub przywilejów feudalnych ani zakonów rycerskich lub korporacji i honorowych odznak , które uwazano dotąd za dowód szlachectwa, lub które wypływały z tytułu urodzenia ani zadnej innej władzy - jak tylko ta, która sprawują urzędnicy [...] Nie masz juz prawa kupna lub dziedziczenia jakiegokolwiek stanowista czy urzędu . Nie masz juz cechu rzemieślników ani korporacji profesorów i artystów . Prawo nie uznaje ani ślubów religijnych ani wogule jakichkolwiek zobowiązań , które pozostają w sprzeczności z prawami naturalnymi lub konstytucją ..

Na podstawie powyzszego tekstu odpowiedz na pytania :
-jakiego rodzaju źródłem jest ten tekst ?
- Jakie fundamentalne zasady legły u podstaw decyzji Zgromadzenia Narodowego sformułownych w tekście konstytucji
- wskaż elementy ustroju feudaknego które zostały zniesione 3 września 1791 . Objaśnij co oznaczało to dla dawnej szlachty , chłopów mieszczan , kleru ..

Potrzebuję na już ;((

Dam naj ,

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-08T19:12:43+01:00
Myślę że będzie dobrze...


1. Tekst jest źródłem historyczno-prawnym.
2. Nieodwołalne zniesienie wszystkich urządzeń które naruszały wolność i równość, nie będzie już szlachty, godności parów i dziedzicznych odznaczeń, różnic stanowycj, ustroju feudalnego, sądów patrymonialnych, żadnych przywilejów feudalnych i zakonów.
3. Szlachta traciła swoje ziemie i ludność, chłopi i mieszczanie mogli uprawiać własną ziemie i czerpać z tego większe korzyści.