Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-08T20:02:04+01:00
Podstawową funkcją węglowodanów jest zapewnianie energii dla każdej komórki organizmu w postaci glukozy dostarczonej ze środowiska zewnętrznego poprzez proces trawienia i wchłaniania w układzie pokarmowym. Glukoza jest niezbędna przede wszystkim do prawidłowego funkcjonowanie mózgu i krwinek czerwonych, które w niewielkim stopniu mogą czerpać z innych źródeł energii. Cukry z pożywienia mogą być także po przekształceniu magazynowe w postaci tkanki tłuszczowej zapasowej, 1g tych związków dostarcza 4kcal.
Pozdrawiam :)
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T20:03:31+01:00
Węglowodany występują pod postacią cukrów prostych, olisacharydów, skrobi i błonnika pokarmowego i są jednym z trzech makroskładników zaopatrujących organizm w energię (pozostałe główne składniki odżywcze to białka i tłuszcze). Uważa się, że co najmniej 55% dostarczanej z pożywienia energii powinno pochodzić z węglowodanów.Bardzo ważne jest utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy energią przyjmowaną i wydatkowaną. W tym kontekście wyniki badań naukowych wskazują, że:
-Sposób żywienia zawierający właściwą ilość węglowodanów może chronić przed gromadzeniem się w organizmie tłuszczu.
-Skrobia i cukry proste dostarczają łatwo dostępnej energii, która może być wykorzystywana podczas wysiłku fizycznego.
-Błonnik pokarmowy, należący do grupy węglowodanów, sprzyja utrzymaniu prawidłowej pracy jelit.
Niezależnie od bezpośrednich korzyści, jakie przynoszą węglowodany dla organizmu, są one składnikiem wielu produktów spożywczych ważnych dla zdrowia, które w swoim składzie zawierają inne ważne składniki. Dlatego zaleca się, aby spożywane przez nas węglowodany pochodziły z różnych źródeł.
Ważne jest również pamiętanie o tym, że węglowodany wpływają na smak, teksturę i wygląd produktów spożywczych i w ten sposób sprzyjają większemu urozmaiceniu pożywienia i przyczyniają się do odczuwania przyjemności z jego spożywania.
Głównym zadaniem węglowodanów jest dostarczanie energii, ale pełnią one również ważną rolę w:
-Budowie różnych narządów ciała oraz komórek nerwowych,
-Definiowaniu biologicznej odrębności organizmu, decydując na przykład o grupie krwi,


:)
1 5 1
2010-03-08T21:41:17+01:00
Węglowodany spełniają w organizmach następujące funkcje:

* zapasowe – podczas wieloetapowego spalania 1 g glukozy w komórkach wyzwala się 17,2 kJ energii. U roślin magazynem energii jest głównie skrobia i inulina, a u zwierząt oraz ludzi glikogen
* transportowa – u roślin transportową formą cukru jest sacharoza, a u zwierząt oraz ludzi glukoza
* budulcowa (celuloza, hemiceluloza)
* wchodzą w skład DNA i RNA, stanowią modyfikację niektórych białek.
* hamują krzepnięcie krwi – heparyna
* są materiałem energetycznym (fruktoza) i odżywczym (maltoza, laktoza, rafinoza).
2 3 2