Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T20:15:17+01:00
DRAKOŃSKIE PRAWO - określenie to wywodzi się od starożytnego greckiego prawodawcy i reformatora - Drakona. W przenośni oznacza: prawo, które cechuje niezwykła ostrość, surowość, mające charakter zemsty.

OLIMPIJSKI SPOKÓJ - starożytny przepis nakazywał zaniechanie wszelkic walk w czasie trwania igrzysk olimpijskich. W przenośni oznacza: powaga, panowanie nad emocjami.

PYRRUSOWE ZWYCIĘSTWO - związek pochodzi od imienia króla i wodza Epiru, Pyrrusa. W przenośni oznacza: zwycięstwo opłacone nadmiernymi, często krwawymi, trudnymi do pogodzenia, ofiarami.

Z TARCZĄ ALBO NA TARCZY - pochodzi z Plutarcha. Spartańska matka miała tymi słowami żegnać syna wyruszajacego na wojnę. Dosłownie oznacza to: zwycięż albo zgiń.

PIĘTA€HILLESA - matka słynnego herosa, boginka Tetyda, w celu zapewnienia synowi odporności na wszelkie ciosy, kąpała go w rzece Styks. Jednak musiała za coś trzymać niemowle - w tym przypadku była to pięta, która w efekcie pozostała nieodporna na rany. W przenośni oznacza: słaby punkt, miejsce.