Odpowiedzi

2010-03-08T23:05:53+01:00
Przez wiele wieków cała populacja Świata dążyła do tego, aby ulepszyć sobie życie, szybko i w łatwy sposób się wzbogacić, a także zapewnić potomstwu dostatnie życie. Te starania często pociągały za sobą ogromne konsekwencje tragiczne w skutkach dla wszystkich. Chciałbym stwierdzić, że wiek XX był dobry dla naszej cywilizacji.

Powyższą tezę chciałbym poprzeć następującymi argumentami. Po pierwsze, dzięki wielkim odkryciom w wielu dziedzinach życia mamy obecnie mniej skomplikowane, łatwiejsze i przyjemniejsze życie. Aby uwiarygodnić ów argument podam przykład pralki, dzięki której nie musimy już ręcznie szorować i wywabiać plam z naszych ubrań, lecz możemy wrzucić brudną odzież do pralki i bez najmniejszego wysiłku, po około godzinie będziemy mieli ją dokładnie upraną. Dalej, samochód umożliwia nam szybkie i łatwe przemieszczanie się wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli.

Po drugie, wielkie przełomy w dziedzinie astronomii miały miejsce właśnie w XX wieku. Dzięki eksploracjom kosmosu, wylądowaniu na księżycu i cząstkowemu zbadaniu wszechświata mamy wiele informacji na tematy nurtujące nas od wieków, o życiu na innych planetach, odległej galaktyce oraz o innych planetach układu słonecznego.

Po trzecie, odkrycia w dziedzinie medycyny i genetyki trwające od lat umożliwiły skomplikowane operacje, przeszczepy różnych organów np. serca, nerek; szczepienia uodparniające nas przed chorobami, sztuczne zapłodnienia, a także klonowanie; ułatwiające i wydłużające nasze życie.

Po czwarte, nieustający rozwój elektroniki i komunikacji spowodował to, że bez problemu porozumieć się i uzyskać informacje z drugiego końca świata. Dzięki instalowaniu coraz to nowszych i doskonalszych microchipów i modemów możemy połączyć się z Internetem, a przez to z całym globem. Na przykład, gdy coś wartego przekazania zdarzycie na drugiej półkuli my dowiadujemy się o tym w mgnieniu oka.

Pomimo tak wielu zalet i korzyści które przyniósł nam XX wiek, są takie wydarzenia jak odkrycie polonu i radu przez M.C. Skłodowską, wynalezienie dynamitu i ciągłe wyścigi wielkich mocarstw o jak najnowocześniejsze uzbrojenie, przyczyniły się do rozwoju terroryzmu, demonstracji siły, a także zwiększonej przemocy i dostępności broni wśród normalnej społeczności. Te wszystkie wydarzenia przyczyniają się do wzrostu zabitych i rannych, tak jak to dzieje się w Stanach Zjednoczonych gdzie podczas gangsterskich porachunków codziennie ginie wielu przypadkowych świadków.

W świetle przedstawionych argumentów ponownie chciałbym stwierdzić, że wiek XX był dobrym, a zarazem dochodowym okresem w historii ludzkości, ze względu ma wiele dobrodziejstw jakie nam pozostawił.
2 5 2