Odpowiedzi

2010-03-09T08:34:57+01:00
Niewielki format, biało-czarna okładka, na której widnieją fotografie młodych ludzi, a na dole znak Polski Walczącej- tak wygląda czternaste wydanie książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec". Jej pierwsza konspiracyjna edycja ukazała sie w 1943r. pod psełdonimem Juliusz Górecki.
Utwór ten jest dokumentem, któremu autor nadał formę opowieści. Tematem książki jest walka młodzieży polskiej, skupionej w Szarych szeregach, z niemieckim okupantem. Główni bohaterowie to: Alek, Rudy i Zośka- bohaterscy, wspaniali harcerze, którzy oddali, swe życie za ojczyznę. Wszystkie postacie i wydarzenia przedstawione w powieści są autentyczne. Z ogromną dokładnością opowiada Kamiński znane wszystkim Polakom akcje: pod Arsenałem, w Celestynowie i pod Sieczychami. Autor używa prawdziwych nazw organizacji, takich jak: Armia Krajowa czy Wawer.
Narrator, druh Kamyk, dobrze znał bohaterów, przecież to jego młodsi koledzy, dlatego często wtrąca komentarze oceniające ich i interpretujące wydarznie.
Książka wywarła na mnie niecodzienne wrażenie. Czytając ją zdawałem sobie sprawę, że te tragiczne wydarzenia działy się naprawadę. Podziwiam bohaterstwo tych młoych ludzi, ich poświęcenie oraz serdeczna przyjaźń. Najbarsziej podobał mi się Rudy, który mimo straszliwych męczarni nie wydał przyjaciół. Fragment przedstawiający scenę śmierci Alka i Rudego wzruszył mnie do łez. Piękne słowa z książki: "Życie tylko wtedy jest coś wartę i tylko wtedy daje radość gdy jest służbą" zmusiły do zastanowienia się nad własnymi możliwościami pełnienia tej służby w naszej już wolnej ojczyźnie. Formy służby mogą być zmienne i ciągle dostosowywać się do potrzeb życia. Dwa wspaniałe ideały: bohaterstwo i służba, które bohaterowie " Kamieni na szaniec" potrafili wcielić w życie, są pięknym wzorem patriotycznym postawy dla nas wszystkich, a "kamienie na szaniec" to najwspanialszy pomnik przyjaźni i poświęcenia.
1 5 1