Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T09:39:53+01:00
Takiej Szymborskiej nie znacie...
Ludwik Mańczak, 12.02.2010


Telewizja TVN zapowiada emisję filmu dokumentalnego poświęconego Wisławie Szymborskiej, która odbędzie się pod koniec lutego.Wisława Szymborska, laureatka Literackiego Nobla z 1996 roku, nie znosi udzielać wywiadów i występować publicznie. Skromna, dowcipna, tajemnicza. Trudno do niej dotrzeć. Ale w końcu, po wielu próbach, dziennikarka Faktów TVN, Katarzyna Kolenda–Zaleska namówiła wielką poetką na niezwykłą podróż i film dokumentalny.

Jest kameralna, jak mówią jej przyjaciele, dziewiętnastowieczna. Nie lubi się zwierzać i nie rozumie ludzi, którzy całe swoje prywatne życie wystawiają na sprzedaż. Wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć, napisała w swoich wierszach.

Jeśli Wisława Szymborska zgodzi się wystąpić publicznie - gromadzi tłumy, których może jej pozazdrościć niejedna gwiazda pop kultury. Tak w Krakowie, Sztokholmie, jak i w Bolonii czy na Sycylii. Wielbi ją Woody Allen, Vaclav Havel czy Umberto Eco. Mówi, że gdyby przypadkiem znalazłaby się w piekle - co raczej nie jest możliwe, bo Bóg musi doceniać piękno jej poezji - to wówczas za karę całymi dniami będzie podpisywać książki i udzielać wywiadów.

"Zrobić film o bohaterce, która kamerę uznaje za wroga, było wielkim wyzwaniem. Chcieliśmy pokazać twórczość poetki i nieznane pasje. Miłość do limeryków i zabawnych rymowanek, bo przecież człowiek nie może być zawsze poważny. Pojechaliśmy, więc wspólnie do Irlandii, bo tam jest ojczyzna limeryków." – opowiada autorka filmu, Katarzyna Kolenda – Zaleska. – "Zabraliśmy ją w podróż do świata Vermeera w Amsterdamie i Hadze, gdzie niepokojona przez nikogo mogła oglądać ulubione obrazy."

W filmie opowiadają o niej sami wielcy – reżyser Woody Allen, filozof i pisarz Umberto Eco, były prezydent Czech Vaclav Havel, legendarna badaczka szympansów Jane Goodall. A także najbliżsi przyjaciele, krytycy literatury, pisarze tacy jak Jerzy Pilch.

Autorzy filmu ujawniają nieznane pasje noblistki. Dlaczego lubi kicz? Co robi po wylądowaniu w obcym kraju? Kto jest jej ulubionym aktorem i która piosenkarka skradła jej serce? Gdzie przechowuje noblowski medal? No i co z jej wielką poezją ma wspólnego bokser Andrzej Gołota?

"Chwilami życie bywa znośne", napisała w jednym ze swoich wierszy…

emisja filmu: TVN, niedziela, 28 luty, godz. 22.25źródło: www.onet.pl