Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T10:15:41+01:00
Porównując Warszawę początku 21 wieku i Warszawę w okresie powieści Bolesława Prusa „Lalka”,poznajemy zarówno tę, która pozostała jak i tę, której już nie ma,która została na kartach książki.
"Lalka" ukazuje społeczeństwo polskie, które zamieszkiwało stolicę. Dzięki dokładnym opisom ludzkich przeżyć oraz myśli i poglądów możemy dogłębniej poznać Warszawę.
Środowisko, w którym żyjemy ewoluuje razem z nami, dojrzewa i rozwija się. "Lalka" nie odbija jednak dokładnego obrazu Warszawy. Minęło ponad sto lat. Nauka i Technika poszły naprzód. Nic już nie jest takie same. Mieszczaństwo pochodzenia polskiego to kupcy, właściciele skromnych sklepów oraz prości subiekci. Wolą powolne, mozolne dorabianie się, bez zbędnego ryzyka, bez odważnych inwestycji.
Jako warstwa społeczna są skłóceni, pozbawieni inicjatywy i energii, wiary we własne siły. W tej grupie brak indywidualności i ambicji. Jednostki wyróżniające się nie znajdują poparcia wśród innych przedstawicieli jego zawodu. Ciągle narażony jest on na ośmieszanie, zawiść, nieprzychylne wypowiedzi i kąśliwe uwagi. W społeczeństwie panuje utarta opinia, że jednostki, które dorobiły się dużego majątku na pewno uczyniły to w sposób nieuczciwy. Ludzie sukcesu są nieustannie obgadywani za swoimi plecami przez tych, którym gorzej się powiodło, którym często po prostu nie starczyło ambicji i pomysłów.
1 1 1