Odpowiedzi

2010-03-09T11:18:41+01:00
Wodorotlenki zasadowe (np.: NaOH, KOH, Ca(OH)2), reagują z kwasami tworząc sole, a nie reagują z zasadami. Wodorotlenki te są ciałami stałymi, krystalicznymi, zwykle dobrze rozpuszczalnymi w wodzie.
Woda wapienna - Ca(OH)2, wodny, nasycony roztwór wodorotlenku wapniowego. Żółtawo zielonkawa opalizująca ciecz. Najtańsza zasada używana w przemyśle. W laboratorium stosowana do wykrywania CO2
Wapno gaszone - Ca(OH)2, wodorotlenek wapniowy. Biała lub biało szara bezpostaciowa masa powstająca w wyniku działania wody na wapno palone. Podstawowy składnik tynków i zapraw. W laboratorium stosuje się do otrzymywania acetonu, amoniaku, wodorotlenku sodu, potasu i licznych soli wapniowych
Potaż żrący - KOH, wodorotlenek potasu. Silnie higroskopijne białe ciało stałe. Substancja silnie żrąca, stosowana do wyrobu szarego mydła oraz mydła do golenia. Odczynnik i surowiec o dużym znaczeniu. Roztwory KOH służą do pochłaniania CO2
soda żrąca - NaOH, wodorotlenek sodu. Białe łuski lub granulki doskonale rozpuszczalne w wodzie. Podstawowy surowiec przemysłowy stosowany m.in. do produkcji barwników, mydła, rafinacji, przetworów naftowych. Ważny odczynnik laboratoryjny

Wodorotlenek sodu wykorzystuje się do wyrobu mydła i środków piorących, celulozy, papieru, jedwabiu wiskozowego, barwników detergentów, w przemyśle włókienniczym, do wyrobu szkła wodnego, regeneracji kauczuku. Jest ważnym odczynnikiem stosowanym w laboratoriach chemicznych. Jest wykorzystywany w przemyśle petrochemicznym oraz do produkcji gumy. Jest składnikiem różnych płynów czyszczących i wybielaczy np.:Domestosu.

Wapno gaszone, to gęsta substancja, która po zmieszaniu z piaskiem i wodą tworzy zaprawę wapienną stosowaną w budownictwie.
Wapno gaszone po zmieszaniu z wodą tworzy mleko wapienne, które służy jako środek dezynfekcyjny do bielenia wnętrz mieszkalnych, budynków gospodarczych, zwalczania szkodników w sadownictwie.
Wodorotlenek wapnia jest stosowany w przemyśle garbarskim, cukrowniczym, do zmiękczania wody, w procesie produkcji sody.
Jest stosowany jako sztuczny nawóz do gleb kwaśnych.

Wodorotlenek potasu służy do produkcji mydła. Wykorzystuje się go jako środek suszący, w laboratoriach jako odczynnik, w litografii, grawernictwie i rytownictwie.
8 4 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T11:22:09+01:00
Wodorotlenek magnezu- Mg(OH)2
Zastosowanie: preparaty kosmetyczne, w medycynie jako tzw. mleko magnezjowe, w przemyśle jako rafinacja cukru.

Wodorotlenek litu- LiOH
Zastosowanie: Stosuje się go jako domieszkę do specjalnych stopów łożyskowych.

Wodorotlenek rubidu- RbOH
Zastosowanie: W badaniach naukowych

Wodorotlenek cezu- CsOH
Zastosowanie: w technologi MEMS (Micro Electro-Mechanical Systems)


Myślę że pomogłam ;))
Liczę na naj :**
Pozdrawiam
13 3 13