Odpowiedzi

2010-03-09T13:21:35+01:00
Rodzaje broni użyte w I wojnie światowej:
- karabiny maszynowe
- działa szybkostrzelne
- czołgi
- gazy trujące
- samochody opancerzone zwane tankami
- łodzie podwodne niemieckie tzw. u-booty

Napewno dobrze, bo nam to pani mówiła. Mam nadzieje, że pomogłam :)
29 4 29
2010-03-09T13:22:31+01:00
Zwykli żołnierze piechoty używali:
- karabin powtarzalny lub strzelbę (pojawiła się wraz z wejściem USA do wojny),
- bagnet
- granaty.
Karabin maszynowy stał się niemalże symbolem walki w okopach, najpowszechniej stosowane przez Niemców.
Zarówno alianci i Niemcy stosowali moździerze.
Stosowano także artyrelię. Główne rodzaje stosowanej wówczas artylerii to armata (strzelająca na wprost) i haubica (działo stromotorowe). Największe rozmiary osiągały haubice.
Gazy bojowe pierwsze stosowane przez Francózów, niemcy stosowali chlor. Inną bronią chemiczną był fosgen. Najskuteczniejszy okazał się gaz musztardowy. Nie był on tak groźny (zmarło 2% osób, które się z nim zetknęły) jak fosgen ale był trudniejszy do wykrycia, a ponadto długo utrzymywał się w powietrzu, powodował także olbrzymie poparzenia, które czyniły żołnierzy praktycznie kalekami niezdolnymi do walki.
W lotnictwie stosowano przede wszystkim bombowce. Samoloty wniosły nową jakość - od rozpoznania po bombardowania strategiczne.
Czołgi - też nowa jakość, ale akurat nie na I WŚ. Nie za bardzo umiano ich użyć, i trochę za wolno "doktryna ewoluowała".
30 4 30
2010-03-09T13:30:11+01:00
Zwykli żołnierze piechoty byli uzbrajani w trzy rodzaje broni: karabin powtarzalny lub strzelbę (pojawiła się wraz z wejściem USA do wojny), bagnet i granaty.Na początku wojny ogień karabinowy miał dosyć duże znaczenie. Na przykład Brytyjczycy w czasie pierwszej bitwy pod Ypres i pod Mons powstrzymali ataki niemieckie dzięki zmasowanemu ogniowi karabinowemu. Podstawową bronią brytyjską był karabin: Lee-Enfield, Amerykanie posiadali Springfieldy, Niemcy dysponowali Mauserami Gewehr 98, Francuzi byli uzbrojeni w karabiny Lebel Mle1886, a Rosjanie w Mosiny. Wszystkie armie walczące na polach bitew I wojny światowej były wyposażone w karabiny powtarzalne. Z biegiem czasu, gdy okopy stały się powszechne ręczna broń piechoty zaczęła mieć coraz mniejsze znaczenie, choć do końca wojny była podstawową bronią piechoty.Mimo że każdy żołnierz piechoty dysponował bagnetem to tylko 0,3% ran było przez nie zadanych (jakkolwiek zadanie ciosu bagnetem najczęściej kończyło się śmiercią). Atak na bagnety wywoływał często popłoch i panikę wśród broniących się. Bagnety służyły głównie do dobijania rannych, miały też zapobiegać zbyt dużemu zużyciu amunicji. Ze względu na małe przestrzenie w okopach bagnety były zbyt nieporęczną bronią, dlatego niektórzy żołnierze do walki wręcz używali naostrzonych narzędzi saperskich.Jako że standardowe wyposażenie niezbyt nadawało się do walki w okopach zaczęły powstawać różne doraźne i improwizowane bronie. Takie jak np. drewniane pałki, stalowe maczugi, noże, a nawet kastety. Z biegiem czasu przemysł zbrojeniowy dostosował swoją produkcję do nowych metod walki.Prowizoryczna broń przeciwlotnicza.Strzelby były używane głównie przez Amerykanów. Była to broń stosowana głównie do walki na małe odległości i powodowała ona drobne, ale liczne obrażenia (z tego też względu była bardzo skuteczna w walce w okopach). Niemcy w 1918 r. wystosowały oficjalny protest przeciwko użyciu tego rodzaju broni i oświadczyły że każdy jeniec, który będzie posiadał strzelbę zostanie rozstrzelany.Gdy karabin tracił na znaczeniu podstawową bronią piechoty w walce w okopach stały się granaty. Utworzono nawet specjalne grupy uderzeniowe uzbrojone tylko w tego rodzaju broń. Ich dużą zaletą była możliwość rażenia przeciwnika bez bezpośredniego narażania się na niebezpieczeństwo. Niemcy i Turcy od samego początku byli zaopatrzeni w dużą ilość granatów. Natomiast Brytyjczycy musieli improwizować na początku wojny tworząc prymitywne bomby, sytuacja poprawiła się dopiero pod koniec 1915, kiedy przysłano z Anglii udoskonalone modele tej skutecznej broni.
32 3 32