Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T13:39:08+01:00
Na Antarktydzie nie ma stałych mieszkańców. Głównie przez panujące tam warunki atmosferyczne, najsurowsze na całym globie. Wieją silne wiatry, temperatura powietrza dochodzi do minus 80ºC.
Głównym dziedzictwem są niepowtarzalne warunki życia dla zwierząt. Żyją tu pingwiny, foki, mewy, słonie morskie i albatrosy.
Ląd Antarktydy odkryty został dopiero w 1820 roku.
Pingwiny stanowią główne bogactwo siódmego kontynentu. Ptaki te (choć nieloty) żyją w wielkich koloniach, liczących nawet kilkaset osobników.

Ląd ten nie stanowi terytorium żadnego państwa. Nie są tu wymagana paszporty ani wizy. Strażnikami są jedynie siły przyrody. Kontynent ten jest wyłączony z działalności wojskowej i przemysłowej, czyniąc miejscem międzynarodowej współpracy oraz badań naukowych. Dlatego naukowcy tak chętnie prowadzą tu swoje badania. Pierwszy człowiek stanął tu ok. sto lat temu. Zimą ląd ten jest nie do przebycia. Lód sięga do 1000 km od wybrzeży.

Kontynent jest tylko pozornie wielką lodową pustynią nigdzie indziej nie spotykaną.

Antakktyda jest lądem pokrytym gigantycznymi lodowcami, otoczonym licznymi wyspami tworzącymi sieć niezwykle malowniczych przesmyków, kanałów, zatok i fiordów. Występują tu dwa gatunki roślin kwiatowych oraz liczne mchy i porosty.

Niestety wraz z człowiekiem dotarła tu jego niszczycielska działalność. Można tu zlaneźć pozostałości po niegdyś bardzo w tych stronach aktywnych wielorybnikach – ruiny fabryk, wraki statków, łodzie i inne akcesoria.
50 4 50