Odpowiedzi

2010-03-09T15:08:13+01:00
Synergia polega na tym,że jeśli połączymy dwie substancje razem otrzymamy efekt który jest lepszy niż zastosowanie pojedyńczo tych substancji. W matematyce zapisalibyśmy to jako 2+2=5. Oczywiście to niemożliwe ale chodzi właśnie o ten końcowy efekt który daje wiekszą sumę niż w rzeczywistości.
Środowisko w którym żyjemy składa się z pojedyńczych elementów zwanych pierwiastkami. Dla przykładu H2O. Składa się z wodoru i tlenu. Osobno te substancje maja inne wlasciwosci ale po połaczeniu stają się substancją niezbędną do życia. Inne związki białka,tłuszcze,aminokwasy,witaminy to zwiazki które zbudowane są z pierwiastków. Z nich zbudowana jest komórka ale nie mozemy powiedziec ,że komórka jest tylko sumą tych związków. Ma swoje unikalne właściwości. Jest to najmniejsza cząstka życia która potrafi sama się odżywiać , oddychać i rozmnażać. Idąc dalej dochodzimy do organizmu. Jesteśmy zbudowani z miliardów komórek, ale jesteśmy czymś więcej niż ich sumą.
Kolejny przykład ze świata roślin na którym wyjasnie synergistyczne i antagonistyczne relacje chemii ze srodowiskiem.
Rośliny pobierają substancję odżywcze z gleby. Znajdują się tam jony różnych pierwiastków np K+ i Ca2+, K+i Mg2+. Antagonizm polega tu na tym,Jesli jest zwiększone steżenie K+ w glebie to rośliny pobierają mniej Ca2+ i odwrotnie gdy brak potasu to zwiększa się pobieranie Ca2+.
Do antogonistycznych cech substancji wymieniłbym jeszcze np wpływ kwasów na białka, który powoduje ich denaturację. ( Np. działanie kwasu na skórę człowieka)


1 5 1