Odpowiedzi

2010-03-09T15:36:30+01:00
Okupacyjna Warszawa. Z gmachu "Zachęty", przekształconego w Dom Kultury Niemieckiej, młody chłopak zrywa nocą hitlerowską flagę i zawiesza biało-czerwoną - wraz ze stojącymi na straży kolegami, Rudym i Zośką, Alek szybko ucieka rikszą. Niemcy nasilają działalność propagandową - ze specjalnej ciężarówki wyświetlają na ulicach kronikę filmową ("Wochenschau"). Chłopcom udaje się wrzucić do samochodu materiał wybuchowy i rozbić kino-wóz... Trójka przyjaciół trafia na bazar - Alek marzy o dodającej szyku skórzanej kurtce. Gdy dobijają targu (Zośka poświęca ulubionego "pelikana'' i szalik, by zdobyć brakujące pieniądze) obok hitlerowiec katuje Żyda. Alek nie wytrzymuje - rzuca się na oprawcę i uderza, przyjaciele dokonują reszty. Ale spotka Alka reprymenda Rudego - taka spontaniczność reakcji może być niebezpieczna dla wszystkich...
4 5 4
  • Użytkownik Zadane
2010-03-09T15:38:12+01:00
"Jak kamienie rzucone na szaniec"
Niedawno na lekcjach języka polskiego oglądaliśmy film pt."Akcja pod Arsenałem" zrealizowany na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego pt."Kamienie na szaniec".Film ten wyreżyserował Jan Łomnicki. Jest to dokument wojenny.
Głównym wątkiem jest życie trzech młodych ludzi: Zośki, Alka i Rudego. Akcja toczy się w okupowanej Warszawie, w 1943r. Punktem kulminacyjnym filmu jest tytułowa akcja pod Arsenałem, w której przyjaciele będą chcieli odbić Rudego z rąk gestapo.
Uważam, że aktorzy dobrze odegrali swoje role. Podobał mi się dobór aktorów do odgrywanych ról. W realizacji tego filmu udział wzięli: Cezary Morawski(Rudy), Mirosław Konarowski(Zośka), Ryszard Gajewski(Alek), Magdalena Wołłejeno (Basia), Jan Englert(Osza) oraz Bożena Dykiel i Tadeusz Łomnicki, a także wielu innych, również wspaniałych aktorów.
Scenariusz, który napisał Jerzy Stefan Stawiński nie zawsze zgadzał się z treścią książki, Poszerzony został wątek miłosny Alka i Basi. W filmie bardziej eksponowane były uczucia i związki między bohaterami. Występują też pewne nieścisłości : w filmie Alek zmarł zaraz po operacji, a według A.Kamińskiego śmierć nastąpiła dopiero po kilku dniach. Rudy przed śmiercią nie zacytował 'Testamentu' Juliusza Słowackiego.
Dużą wadą "Akcji pod Arsenałem" jest oświetlenie i muzyka. W filmie światło jest tak słabe, ze czasem nie widać, co się dzieje. Myślę, ze Piotr Hertel nie przyłożył się do swojej pracy. Muzyka była w niektórych momentach zbyt głośno, przez co wybijała nas z rytmu.
Mimo tych kilku wad uważam, że film "Akcja pod Arsenałem" jest naprawdę dobry, Polecam go osobom, które interesują się okresem II wojny światowej, ale także tym, których zainteresowała książka Aleksandra Kamińskiego.

myślę, że pomogłam
liczę na naj
pozdrawiam
Paulina <33
4 5 4