Odpowiedzi

2010-03-09T15:52:07+01:00
Robinson Crusoe, syn kupca z Hullu, ma objąć po ojcu interes rodzinny. Marzy o podróżach morskich, ale ojciec, który stracił już dwóch synów, nie chce na to pozwolić. Niemniej żądza przygód zwycięża i Robinson jako 18-latek w 1651 r. opuszcza rodzinne miasto i płynie do Londynu. Służąc na kolejnych statkach uczy się sztuki żeglarskiej, prowadzi interesy, potem trafia do niewoli mauretańskiej. Po dwóch latach ucieka, zostaje plantatorem w Brazylii, ale podczas wyprawy do Afryki po niewolników statek trafia na huragan i rozbija się u ujścia rzeki Orinoko, a jedyny ocalały, Robinson, znajduje ocalenie na bezludnej wyspie.

Spędza tam następne 28 lat. W trudzie zagospodarowuje się tam, urządza lokum, uprawia zboże, oswaja zwierzęta, wytwarza naczynia. Jednak cierpi z powodu samotności. Po latach na jego wyspę trafiają ludożercy, a Robinsonowi udaje się ocalić z ich rąk ofiarę - młodego tubylca. Ocalałego krajowca nazywa Piętaszek (Friday, od dnia tygodnia kiedy go spotkał). Anglik cywilizuje dzikusa, czyniąc go towarzyszem swojej niedoli. Uczy go języka angielskiego i nawraca na chrześcijaństwo. Po latach do wyspy przybija statek, którym kierują zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad statkiem i wreszcie może wrócić wraz z Piętaszkiem do rodzinnej Anglii.
2010-03-09T16:04:41+01:00
Znawcy pisarstwa Defoe (1660-1731) są przekonani, że pomysł podsunęła twórcy wspomnianej powieści napisanej w 1719 roku autentyczna historia przygód szkockiego marynarza Alexandra Selkirka, którego odnaleziono w 1709 roku na wyspie leżącej 800 km na zachód od wybrzeży Chile.
Archeolodzy prowadzący badania na wyspie odkryli otwory w ziemi, które pozostały po wbitych w nią palach, na których opierała się konstrukcja chaty rozbitka, a właściwie dwóch chat czy szałasów. Zbudował je nad potokiem, w miejscu z którego mógł widzieć każdy statek zbliżający się do wyspy Aguas Buenas (Dobre Wody).
czytaj dalej
Potem Chilijczycy nadali wyspie nazwę Robinson Crusoe dla upamiętnienia bohatera popularnej powieści.
Ekipa archeologów wykopała w miejscu, w którym prawdopodobnie zamieszkał Selkirk przyrządy nawigacyjne, jakimi posługiwali się marynarze w XVII-XVIII wieku.
Kapitan statku, którego załoga odnalazła rozbitka, Woodes Rogers, napisał w dzienniku pokładowym, że miał on ze sobą na wyspie "sekstans i kilka innych instrumentów matematycznych". Wśród wydobytych z ziemi przyrządów są min. miedziane fragmenty sekstansu.
Kapitan Rogers opowiadał też, że Selkirk żywił się na wyspie m.in. mięsem kóz, na które polował. Archeolodzy nie napotkali dziś na wyspie śladów tych zwierząt.
David Caldwell z Muzeum Narodowego Szkocji, który kierował wyprawą na Aguas Buenas uważa, że "odkrycia na wyspie potwierdzają historię pobytu Selkirka w tym miejscu".