W hurtowni kupiono 200 kg cukru i 150 kg mąki za 900 zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25%, a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210 zł. Oblicz cene sprzedaży 1 kg mąki i 1 kg cukru.

PS. Temat: Zastosowanie układów równań w rozwiazywaniu zadań tekstowych.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T16:05:35+01:00
X- cena 1 kg mąki
y- cena 1 kg cukru

200x=150y = 900zł
¼* 200x +⅕150y= 210 zł
200x+150y=900 zł
50x+ 30 y= 210 zł I *( -4)
200x+150y= 900
200x-120y= -840 zł
30y= 60 zł/30
y= 2zł
200x+150 * 2zł= 900 zł
200x= 9000zł- 300 zł
200x= 600z I :200
x= 3zł
y=2zł
3zł=100 %
x- 25%
x= 75/100
x= 0,75
3 + 0,75= 3,75

3,75 zł
2,40 zł
;)
2010-03-09T16:29:50+01:00
W hurtowni kupiono 200 kg cukru i 150 kg mąki za 900 zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25%, a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210 zł. Oblicz cene sprzedaży 1 kg mąki i 1 kg cukru.

x - cena hurtowa cukru
y - cena hurtowa mąki

x + 25%x = 1,25x - cena detaliczna cukru
y + 20%y = 1,2y - cena detaliczna mąki

200*x + 150*y = 900
200*1,25x + 150*1,2y = 900+210

200x + 150y =900
250x + 180y = 1110

200x = 900 - 150y /:200
250x + 180y = 1110

x = 4,5 - 0,75y
250*(4,5 - 0,75y) + 180y = 1110

x = 4,5 - 0,75y
1125 - 187,5y + 180y = 1110

x = 4,5 - 0,75y
-7,5y = 1110 - 1125

x = 4,5 - 0,75y
-7,5y = -15 /:(-7,5)

x = 4,5 - 0,75y
y = 2

x = 4,5 - 0,75*2
y = 2

x = 4,5 - 1,5
y = 2

x = 3,00zł
y = 2,00zł
SĄ TO CENY HURTOWE, CZYLI PO TYLE KUPIONO CUKIER I MĄKĘ.

OBLICZAM PO ILE ZA 1KG SPRZEDANO CUKIER I MĄKĘ:
x + 25%x = 1,25x - cena detaliczna cukru
y + 20%y = 1,2y - cena detaliczna mąki

1,25x = 1,25 * 3,00 = 3,75zł
1,2y = 1,2 * 2 = 2,40zł

ODP. CUKIER KUPIONO PO 3,00ZŁ A SPRZEDANO PO 3,75ZŁ, NATOMIAST MĄKĘ KUPIONO PO 2,00ZŁ A SPRZEDANO PO 2,40ZŁ.

POZDRAWIAM :)