Hej mam do Was wielką prośbę. Jestem słaba z angielskiego a mam napisać 1o zdań o swoim profilu emocjonalnym. Moglibyście sprawdzić mi ten tekst czy jest dobrze i w razie czego poprawić?
To dla mnie naprawdę ważne :). Liczę na Waszą pomoc.Tylko nie róbcie sobie żartów ;p

Tekst:
I like reading book so I walk to library in every weekend. I buy book often or I lend from friends. For me romantic books are the best. I hate receiving with tests bad opinions. I learn systematically always, in order to to remember all.
I am sad when I look at sad films but I know that this only fiction. From second side this good time in order to to think over one's life. I love looking at natural films, because I can get to know animals' life. For me horrors are terrible so I do not look at them often. It will films near which it was can was laugh or get to know new things.

3

Odpowiedzi

2010-03-09T16:20:44+01:00
Nie jestem pewna ale tutaj: I buy book often or I lend from " powinno być tak: I often buy book ....
a tak sądzę że dobrze ;)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T16:24:42+01:00
I like reading bookS, so I GO to library every weekend. I often buy bookS and SOMETIMES I lend them from friends. For me romantic books are the best. I hate receiving with tests bad opinions. I always learn systematically, in order to to remember all.
I am sad when I'M WATCHING sad films but I know that this is only fiction. IN AN OTHER side this is good time in order to think over one's life. I love WATCHING natural films, because I can get to know animals' life. For me horrors are terrible so I do not WATCH them often.

Wprowadziłam kilka poprawek i skasowałam całe ostatnie zdanie bo było całkowicie bez sensu,przez nagromadzenie dziwnych sformułowań nie zrozumiałam co chciałaś przez nie przekazać, dlatego też usunęłam je w całości.

Kilka wskazówek - nigdy nie pisze się look at jeżeli mówisz o oglądaniu televizji, look at - znaczy patrzeć na coś
a telewizję się ogląda - WATCH
Inne błędy to już tylko takie malutkie z przyimkami ;]
Myślę że teraz powinno być OK
Pozdrawiam :)
1 5 1
2010-03-09T16:25:53+01:00
Tekst nawet dobry tylko dużo słów się powtarza !!..