Whikuł czasu przeniósł cię w lata 30. Spotkałeś zagorzałego nazistę (zwolennika hitleryzmu) i wdałeś się z nim w dyskusje. Uzupełnij dialog ; spróbuj obrobić wartośći demokratyczne.
Nazista: Mamy dość tej całej demokracji. Tylko ciągła gadanina, która do niczego nie prowadzi. Każdy ma swoje zdanie, a przecieć wszyscy powinni działaś zgodnie, a więc i myśleć jednakowo!

Osoba: .........................................................

Nazista: Władza parlamentu jest nieudolna. Zanim jakieś prawo zostanie uchwalone, to ciągle się nad nim dyskutuje, trwają kłótnie i przetargi. O wiele lepiej będzie, jęsli Wódz wszystko zarządzi, a społeczeństwo bez dyskusji wypełni jego rozkazy.

Osoba: ............................................................

Nazista: Po co prawa obywatelskie, np. wolność słowa? zeby różni nieodpowiedzialni ludzie zatruwalui społeczeństwo swoimi poglądami? Takich, co to mają innez zdanie niż Wódz. powinno się całkiem usunąć, bo przynoszą tylko szkodę narodowi.

Osoba: ..................................................................

Nazista: Nie ma równości między ludźmi. Narody dzielą się na lepsze i gorsze. Niemcy to naród wyjątkowy - wszyscy powinni im służyć, np. Polacy i poztsali Słowianie. Niektóre narody w ogóle nie zasługują na istnienie, szczególnie Żydzi. Powinno się wytępić ich, bo szkodzą ludzkości.

Osoba: ...................................................

2

Odpowiedzi

2010-03-09T21:15:58+01:00
1 Osoba: Ale wtedy byśmy byli ograniczeni zamknięci w klatce pewnego wąskiego ideału. Każdy przecież powinien być wolny i móc się wyrazić.
2 Osoba: Na pewno było by łatwiej, lecz jeżeli będzie to despotyczny władca to zatruje życie każdemu obywatelowi, który zrobi coś nie po jego myśli. Był by to wtedy kraj rządzony siłą mordu i terroru, co jest na pewno gorsze od nieudolności demokratycznego rządu.
3 Osoba: Pewnego dnia może paść na ciebie taki los eliminacji, bo będziesz próbował np. bronić swoich dzieci czy małżonki, bądź innej osoby ci bliskiej. Kiedyś może będzie wódz z innymi poglądami niż twoje. Wtedy będziesz się musiał martwić i żyć w strachu, by któregoś dnia lub nocy nie zapukał do twych drzwi wysłannik wodza z nakazem zabicia Ciebie.
4 Osoba: Tak sądzisz, a powiedz czy twórca tj ideologi był czystym Aryjczykiem?? Odpowiedź brzmi NIE. On nawet nie był czystym Niemcem, buł zwykłym Austriakiem, który powinien służyć Niemcom. Był też wielkim tchórzem bo gdy przegrywał to wolał ze sobą skończyć zamiast stawić czoła temu co sam zrobił. I tak też będzie ze wszystkimi "wodzami" tej ideologii jak i z jej wyznawcami, aż w końcu z nią samą.
2010-03-09T21:18:24+01:00
1. Ludzie muszą ze sobą rozmawiać i wygłaszać swoje poglądy aby wspólnie ustalać to co jest dla nich najlepsze.
2. Jeżeli to wódz będzie o wszystkim decydował i nikt inny to jeżeli się pomyli a samemu jest o to łatwo to wszyscy na tym stracą a jeżeli się to omówi z grupą ludzi często o różnych poglądach i poprawi się różne rzeczy to jest bardziej prawdopodobne że nie dojdzie do pomyłki zgodnie z zasadą co Trzy w tym wypadku wiele głów to nie jedna.
3. Nie jest możliwe aby wszyscy mieli takie same poglądy. Takie założenie nie ma sensu gdyż jeżeli ktoś nie będzie się zgadzał chociaż w jednym elemencie to prędzej czy później trzeba by zlikwidować połowę społeczeństwa a wielu i ludzie ucierpieli by na tym że nie mogą swobodnie się wyrazić i robić wszystko tak jak im ktoś narzuca.
4. Wszyscy ludzie są tacy sami i równi bez względu na narodowość poglądy i wygląd i każdy ma swoje miejsce na ziemi
1 2 1