Porównując wiersze "O co poeta prosi Apollina" i "Na dom w Czarnolesie, przedstaw wartości wyznawane przez Horacego i Jana Kochanowskiego.

< Min: 250 wyrazów; wstęp, rozwinięcie, wnioski; wstep i wnioski powinny byc mniej wiecej rowne; mozna nawiazywac do zycia autorów (np: Horacy był stoikiem stąd też wynika to i to...); >

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T21:34:09+01:00
Czytając i porównując wiersze Jana Kochanowskiego 'Na Dom w Czarnolesie' oraz Horacego 'O co poeta prosi Apollina' można dojść do jednoznacznego wniosku. Obaj opowiadają o swoich pragnieniach odnośnie do życia. Nie są one jednak wymagające, gdyż proszą o rzeczy oczywiste, podstawowe do szczęśliwego bytu. Nie mówią o niestworzonych marzeniach spełniających się jedynie nielicznym.
Mimo, iż żyli w różnych epokach, ich poglądy są bardzo podobne. Co też może oznaczać, że ludzie żyjący w dzisiejszych czasach, wcale nie różnią się zbytnio od ludzi z dawniejszych także wykształconych epok. Obydwaj poeci przedstawiają postawę stoików. Spokojnie opowiadają o swoich pragnieniach w życiu. Jednak godzą się z losem i wiedzą, że nie wszystko się spełnia. Nie załamują się przez to, nie pokazują swoich uczuć.
Można więc stwierdzić, iż pod względem postaw wiersze nie różnią się bardzo, co można też powiedzieć o myśleniu ich autorów.


Ja nie wiem, czy dobrze. Zwłaszcza, że dopiero teraz wyszukałam te wiersze i je przeczytałam. I też za bardzo nie jestem w temacie, ale mam nadzieję, że dobrze.