Odpowiedzi

2010-03-09T16:52:38+01:00
Krągły Stół, rozmowy przedstawicieli opozycji, głównie osób związanych ze zdelegalizowaną po wprowadzeniu stanu wojennego "Solidarnością", z reprezentantami obozu rządzącego PZPR, ZSL, SD, przy aktywnym współudziale ugrupowań społecznych (m.in. Stowarzyszenie "PAX", OPZZ, PZKS) oraz obserwatorów z Kościoła Katolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego, prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 w Magdalence koło Warszawy.

Merlin - jeden z bohaterów legend arturiańskich, mędrzec obdarzony nieśmiertelnością, czarodziej i wróżbita, który sprawował opiekę nad Arturem - synem króla Utera Pendragona i żony księcia Kornwalii (Merlin oddał Artura na wychowanie rycerzowi Ektorowi). Arcybiskup za radą Merlina wezwał wszystkich rycerzy na zjazd w Londynie, podczas którego Bóg miał wskazać swego pomazańca - ziemskiego władcę, zastępcę na ziemi ( w średniowieczu uważano,że władza królewska pochodzi z woli Boga). To Merlin przyczynił się do ogłoszenia Artura królem, gdy ten wyciągnął ze skały Miecz Kamienia.


Graal (inaczej święty Graal, Sangreal) – legendarny kielich (lub misa), z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy.

3 3 3
2010-03-09T16:53:32+01:00
Okrągły Stół-stol zrobiony przez merlina ofiarowany jako podarunek slubny arturowi
Merlin-tajemnicza postac czarodzieja ,maga,bajeczny medrzec zwiazany z arturianska rycerska legenda
Graal-slawny talizman przedstawiony jako kamien połmisek kielich albo puchar
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T16:54:46+01:00
Okrągły Stół - wg. legendy: stół podarowany królowi Arturowi przez Merlina. Każdy, kto przy nim zasiadał był równy. Był on miejscem spotkań Rycerzy Okrągłego Stołu. Wykonany był z drewna i kamienia. Wyryte były na nim pozłacane litery z inicjałami wszystkich 150 Rycerzy. Miejsca przy nim nazywane były Zydlami.

Merlin - Jeden z bohaterów legend o królu Arturze, był podobnież nauczycielem i wychowacą Artura

Graal -Poszukiwanie zaginionego Graala stanowi temat wielu opowieści średniowiecznych, zwłaszcza z cyklu arturiańskiego. Legenda Św. Graala jest jedną z najbardziej skomplikowanych legend. Św. Graal to kielich z którego Jezus Chrystus pił podczas ostatniej wieczerzy, ten sam do którego została wlana krew Jezusa, gdy ten wisiał na krzyżu.
5 3 5