Odpowiedzi

2010-03-09T17:05:08+01:00
W dzisiejszych czasach bardzo często możemy spotkać się z nałogowym piciem alkoholu, paleniem papierosów czy zażywaniem narkotyków. Te incydenty zdarzają się u ludzi w coraz młodszym wieku. Sprzedaż alkoholu młodzieży do lat 18 jest zabronione. Mimo to tylko 1/4 sprzedawców w Polsce przestrzega tego zakazu. Reszta bez żadnych skrupułów sprzedaje nieletnim zakazane towary. Młodzież zdobywa używki poprzez nieodpowiedzialne zachowanie sprzedawców, niesprawdzających wieku kupujących.
Młodzież pijąca nałogowo alkohol najczęściej pochodzi z patologicznych rodzin, gdzie rodzice piją lub nie interesują się tym, czy ich dzieci mają co jeść, w co się ubrać, czy też jak się zachowują.
Zawsze mówiono, że to chłopcy wcześniej i częściej sięgają po używki, jednak to już dawno stało się mitem. Według badań to dziewczęta szybciej wpadają w nałóg, mimo to piją, palą, zażywają narkotyki tak samo jak chłopcy.
Młodzież często chce się popisać przed znajomymi zażywając różne "trucizny", chłopcy chą zaimponować dziewczynom, lub myślą: "wszyscy pili, to ja też muszę, bo stanę się pośmiewiskiem". Zdarza się, że młodzi ludzie zażywają coś, by się lepiej bawić lub chą sobie po prostu spróbować. Po zażyciu używek zazwyczaj nie jest się w stanie panować nad swoim zachowaniem. Dopiero po jakimś czasie dowiadują się, co robili w tym czasie.
Według statystyk 90% polskich uczniów pije alkohol, 70% francuskich, 50% amerykańskich, a 10% niemieckich. Bardzo widoczne są różnice... Polscy uczniowie piją najwięcej alkoholu. Czym to jest spowodowane?
Jest bardzo dużo przypadków śmierci z przedawkowania narkotyków. Najbardziej znanymi narkotykami są: ecstasy, marihuana, kokaina, heroina i amfetamina. Wszystkie jednak uzależniają, niektóre szybciej, inne wolniej. Narkotyki zazwyczaj się bierze, gdy jest źle, na poprawę nastroju. Z nałogu bardzo trudno jest się wyleczyć. Potrzeba terapii i miłości najbliższych. To nie wszystko: bardzo możliwe jest zarażenie się wirusem HIV, na przykład poprzez użycie niesterylizowanej strzykawki. To bardzo niebezpieczny nałóg i nielegalny. Za sprzedawanie narkotyków grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W zależności od ilości posiadania narkotyków kara wynosi od 3 do 10 lat więzienia.
Narkotyki to samo zło. Prowadzą do śmierci- niszczą organizm psychiczny i fizyczny.
Kamila- kiedyś wzorowa uczennica, bardzo ładna- dziś wygląda okropnie. Jest strasznie chuda, ma podkrążone oczy, brzydką cerę, a wokół twarzy zwisają smętne kosmyki włosów. Od kilku miesięcy nie bierze. To dla niej straszny okres, jednak na myśl o swych dawnych przyjaciołach nie bierze. Jej przyjaciele: Tomek przedawkował, Anka popełniła samobójstwo, a Wiktor zginął w wypadku samochodowym(z powodu zażycia narkotyków nie widział nadjeżdżającej ciężarówki). Takich przypadków jest bardzo dużo, nie tylko o zażywaniu narkotyków, ale też o piciu alkoholu czy paleniu papierosów. Te używki także prowadzą do śmierci! Niewiele trzeba, by zginąć po alkoholu, takimi przypadkami są wypadki samochodowe, zabójstwa, samobójstwa, zamarznięcia, gwałty i pobicia.
"Sprawa jest niebezpieczna wtedy, gdy dzieciak ma przez cały rok mnóstwo zajęć, a latem całkowity luz. Wtedy może zachowywać się nieodpowiedzialnie, jak pies spuszczony ze smyczy. Chce odreagować stres. Na szczęście zdecydowana większość młodzieży nie sięga po narkotyki"- mówi Robert Rutkowski, pedagog i psychoterapeuta uzależnień. "W moim gabinecie pojawiają się nawet 10-latki!"- dodaje.
Jak widać dzieci w coraz młodszym wieku zażywają narkotyki. To straszne jak narkotyki potrafią zawładnąć nad człowiekiem. Narkotyki są zdecydowanie najniebezpieczniejszymi używkami, jednak tak samo, jak alkohol i nikotyna prowadzą do zniszczenia organizmu.
Im wcześniej człowiek zaczyna zażywać różne używki, tym większą krzywdę wyrządza samemu sobie. Zaczynając od narządów wewnętrznych, a kończąc na psychice. Nie niszczmy swoich organizmów! Dbajmy o swoje zdrowie! Przecież to zdrowie jest najważniejsze!
1 1 1