Odpowiedzi

2010-03-09T17:28:35+01:00
Akurat to też mam ;-)

najliczniejsza grupa zwierzat . zamieszkują wszystkie srodowiska. ciało podzielone jest na 3 częsi- głowa tułów odwłok. pokrycie ciała stanowi chitynowy oskórek. oddychają tchawkami . różnią sie samce od samic

para czułek-nitkowate , szczeciniaste, pierzaste, paciorkowate, grzebieniaste, buławkowate
skrzydła- przezroczyste, kolorowe, płaskie,
odnóża - kroczne, grzebne, pływne, skoczne chwytne

pozdrawiam ;**
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T17:51:09+01:00
Owady jest to najliczniejsza grupa zwierząt i są to stawonogi.W Polsce najliczniej występują:motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki.Owady przenoszą choroby np. Borelioza - Kleszcz, Malaria - Komar.Owady żywią się: nektarem i pyłkiem kwiatów,krwią oraz innymi owadami.Budowa owadów:

- Głowa (głowa składa się z dwóch części: - mózgowej, która osłania mózg oraz twarzowej mieszczą się w niej narządy gębowe.

- Tułów składa się z trzech lub mniej segmentów.Składa się z przedtułowia, śródtułowia i zatułowia.Na każdym segmencie występuje para odnóż a na śródtułowiu i zatułowiu występuje para skrzydeł (tylko u owadów latających)

- Odnóża

Typy odnóży:

Kroczne

-muchy
-pszczoły
-osy
-mrówki

Grzebne
-turkuć podjadek

Pływne
-pływak żółtobrzeżek
-pluskolec pospolity

Skoczne
-pchły

Bieżne
-karaczany

Chwytne
-ważki

-Odwłok składa się z najwyżej 12 segmentów

-Układ oddechowy zbudowany jest z systemu rozgałęzionych rurek zwanych tchawkami.Powietrze dostaje się do systemu tchawek przez przetchlinki – niewielkie otwory w powierzchni ciała.Tchawki mają chitynową osłonkę, zapewniającą odpowiednią elastyczność ścianek.Wymiana powietrza z tchawek odbywa się przez dyfuzję gazów oraz dzięki skurczom mięśni tułowia i odwłoka.


Owady spotyka się na lądzie w wodzie, powietrzu, pod ziemią, na organizmach roślinnych i zwierzęcych, w ich odchodach i na zwłokach, w strefach zimnych, gorących i umiarkowanych.Owady bowiem zapylają większość roślin użytkowych, oczyszczają ziemię z martwych, butwiejących resztek organicznych, poprawiają strukturę gleby, produkują pewne surowce jak np. miód i wosk, ale i niszczą lasy i uprawy polowe oraz ogrodowe, uszkadzają i niszczą zapasy pożywienia.