Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-10T23:15:01+01:00
Szampania, Champagne, kraina historyczna w północno-wschodniej Francji, na obszarze departamentów: Aube, Haute-Marne, Marne, Ardennes. Zajmuje tereny falistej i pagórkowatej niziny na wschodnich krańcach Basenu Paryskiego, w dorzeczu rzek: Sekwany, Marny i Aisne.

Obszary zamieszkane przez Celtów, włączone do imperium rzymskiego przez Juliusza Cezara (I w. p.n.e.). Od V w. w państwie Franków. Od 1019 pod panowaniem hrabiów Blois. W 1284 włączona do domeny królów Francji. Od XVII w. rozwój przemysłu i produkcji szampana.

Region rolniczy. Uprawa pszenicy, jęczmienia i winorośli. Rozwinięty przemysł maszynowy, włókienniczy i spożywczy. Główne miasta i ośrodki przemysłowe: Reims, Troyes, Châlons-sur-Marne.
Najlepsze wino szampańskie pochodzi z okręgu Champagne.
Szampan nie jest dziełem przypadku. Metodę produkcji perlistego wina przy zastosowaniu wtórnej fermentacji w butelkach opracował żyjący w latach 1639- 1715 benedyktyn Dom Perignon. Poświęcił na to swoje zakonne życie. Zaobserwował, że butelkowane wino zawierające jeszcze nieco cukru, spokojne podczas chłodnej zimy, na wiosnę zaczyna się burzyć. Wino ojca Perignona zwane wówczas też diabelskim stało się sławne na dworze Ludwika XIX. Inną bardzo znaną na świecie marką szampana, który możemy znaleźć m.in. w bogatej ofercie PWW, to Piper Heidsieck, ulubiony szampan Marylin Monroe i sponsor festiwalu w Cannes.
ciekawostka : Piper Heidsieck, ulubiony szampan Marylin Monroe


Historia i dziedzictwo Champanii :
Reims - Miasto koronacji królów Francji. Sedan jest w posiadaniu zamkow największych w Europie. Langres- historyczne Obronne mury cytadeli. Troyes jest Stolica dzianin i historycznych Targow Szampanii.
Miasta i zabytków Szapmanii odzwierciedla bardzo bogatą historię regionu .

Mieszkańców regionu jest systematycznie maleje od 1982Spowodowane jest to istotne emigracji Champardennais do innych regionów Francji, słoneczne (Midi) Lub morską (Zachód i południowy zachód). Jedynie 2% populacji krajowej i gęstości 52 osób / km ², Champagne-Ardenne jest jednym z Francuskich regionów najsłabiej zaludnionych.

Region Champagne-Ardenne posiada wiele skarbów oraz wiele specjalności kulinarnych. Każdy wie, szampan pochodzi z Reims , kiełbasa z Troyes, biały budyń z Rethel lub ser Chaource, ale wszyscy wiedza,ze różowy szampan pochodzi z Lentillon , Magra Bendi małe Maizièrons Cacibel Blonde Piwo pod Valmy lub Ruby porzeczki. Wiele małych skarbow gastronomii ukrywają się w głębi doliny champardennais.
1 5 1