Odpowiedzi

2010-03-09T18:26:14+01:00
Oddychanie-procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:

rodzaje wymiany gazowej
– proces, w czasie którego dochodzi do dyfuzji gazów i ich wymiany pomiędzy całym organizmem a jego otoczeniem (wymiana gazowa zewnętrzna) oraz pomiędzy płynami ustrojowymi a tkankami (wymiana gazowa wewnętrzna).

odzywianie-m.in. proces życiowy polegający na dostarczeniu pokarmu każdej żywej komórce (w sposób samożywny lub cudzożywny)
układ wydalniczy jeden z układów zwierząt i ludzi, którego celem jest usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.
  • lora
  • Początkujący
2010-03-09T18:27:57+01:00
Oddychanie- pobieranie tlenu i wydalanie dw. wegla
rodzaje wymiany gazowej- zewnętrzna, polegająca na wymianie między pęcherzykami płucnymi, a naczyniami włosowatymi tych pęcherzyków
b) wewnętrzna, polegająca na wymianie między naczyniami włosowatymi, a komórką
Odżywianie to proces życiowy polegający na dostarczeniu pokarmu każdej żywej komórce (w sposób samożywny lub cudzożywny). Pobrany pokarm jest wykorzystywany przez organizm jako materiał budulcowy, energetyczny, zapasowy i regulatorowy.
Wydalanie (ekskrecja) polega na usuwaniu z organizmu zbędnych, w tym szkodliwych, produktów metabolizmu, głównie związków azotowych, powstających w wyniku degradacji aminokwasów, i zasad azotowych, wchodzących w skład kwasów nukleinowych.