Odpowiedzi

2010-03-09T19:34:21+01:00
Oberek
zwany obertasem lub obracanym, liczne przytupy i podskoki, tempo zawrotne , metrum trzy ósmekujawiak
metrum trzy czwarte, tempo wolne, charakter smętny i melancholijny


krakowiak
liczony na dwie czwarte, rytm synkopy (charakterystyczny), pochodzi z małopolski,tempo żywe, charakter radosny


polonez
liczony na trzy czwarte, charakter dostojny, uroczysty, zwany jest chodzonym, tempo umiarkowane
DASZ NAJ???????????:):):):):)

95 1 95
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-09T19:51:56+01:00
Kujawiak to polski taniec narodowy w metrum trzy czwarte, w tempie wolnym. Jak nazwa wskazuje, taniec ten pochodzi z Kujaw. Ze względu na spokojny i niekiedy smutny charakter nazywa się go także ,,kołysanym" lub ,,kolebanym". Taniec ten ma budowę dwuczęściową.Druga część jest szybsza, podobna do oberka.

Mazur to polski taniec narodowy w metrum trzy czwarte, rzadziej w trzy ósme. Ma żywy i skoczny charakter. Akcentowane są w nim słabe części taktu: na ,,dwa" lub na ,,trzy". Taniec ten był bardzo popularny w pierwszej połowie XIX wieku.Powstało wówczas wiele pieśni patriotycznych, opartych na jego rytmie, m.in.,,Jeszcze jeden mazur dzisiaj".

Oberek jest polskim tańcem ludowym w metrum trzy czwarte lub trzy ósme. Charakteryzuje się bardzo szybkim tempem i skocznym, wesołym charakterem. Jego nazwa pochodzi od częstych obrotów wykonywanych w tańcu. W kulturze ludowej oberka nazywa się też ,,obertasem" lub ,,wyrywasem"(również,,wyrwasem").

Polonez to uroczysty taniec w metrum trzy czwarte. Ma on umiarkowane tempo. W przeszłości tańczono go na polskich dworach szlacheckich. Francuzi nazwali go ,,polonaise"(czytaj:polonez), co oznacza polski. Obecnie taniec ten także rozpoczyna najznakomitsze bale.
29 4 29