Odpowiedzi

2009-10-22T20:44:15+02:00
Też miałam o tym referat napisać;P
ale na Fizykę ;) dostałam za to 5. tylko że nas pytał z tego referatu;P masz tu 4 planety: Merkury, Wenus, Ziemię i Mars, którą se wybierzesz to już twoja sprawa;P...

Merkury jest pierwszą w kolejności, a zarazem najmniejszą planetą w naszym Układzie Słonecznym. Znajduje się najbliżej Słońca. Dookoła Słońca obiega w czasie 88 dni (rok), a dzień trwa 29 dni, po czym zwraca się w drugą stronę i następuje noc. Okres obrotu trwa 58 dni. Ze względu na to, że jedna strona Merkurego jest stale oświetlona, a druga stale ciemna, na planecie występują bardzo duże różnice temperatur. Na jasnej stronie panuje bardzo wysoka temperatura, przy której człowiek spaliłby się, a po ciemnej stronie planety- człowiek zamarzłby. Atmosfera Merkurego jest bardzo rzadka, bo jej najważniejszymi składnikami są dwutlenek węgla i wodór. Powierzchnia Merkurego jest pokryta wieloma dużymi i mniejszymi kraterami, stromymi urwiskami. Najprawdopodobniej jest to przyczyna wielu kolizji z meteorytami.

Wenus jest kolejną planetą od Słońca po Merkurym. Planeta ta jest słabo poznana ze względu na gęstość atmosfery. Atmosfera ta jest bardzo gruba i gęsta, odbija ona większość promieniowania słonecznego. Powoduje to, że Wenus po Słońcu i Księżycu jest najjaśniejszym ciałem niebieskim w naszym Układzie Słonecznym. Ciśnienie gazu jest bardzo wysokie, więc jest tam bardzo duszno i gorąco. Temperatura na Wenus pomimo długich nocy jest bardzo wysoka, a jest to spowodowane bardzo silnym efektem cieplarnianym, który ten z kolei spowodowany jest bardzo gęstą i grubą warstwą atmosfery, która nie wypuszcza raz wpuszczonego ciepła. W atmosferze są zawarte duże ilości siarki, co powoduje, że chmury są żółte. Wenus obiega Słońce w czasie ok. 223 dni, a okres obrotu wokół własnej osi trwa 243 dni. Wenus odróżnia się od innych planet, ponieważ obraca się jako jedyna zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najprawdopodobniej jest to wynik zderzenia się planety z jakąś inną planetą lub innym dużym ciałem niebieskim.

Następną- 3 planetą w naszym Układzie Słonecznym jest nasza Ziemia. Jest to jedyna planeta w Układzie Słonecznym, na której rozwinęło się jak dotychczas życie. Ziemia jest największa spośród wszystkich planet ziemiopodobnych, które posiadają stałe jądro i płynną otoczkę. Ziemia jest obecnie jedyną planetą, na której występuje woda w stanie ciekłym. Atmosfera ziemska jest jedyną, w której występuje tak dużo tlenu i tak mało dwutlenku węgla. Historia powstania Ziemi sięga parę mld. lat. Ziemia była wtedy praktycznie cała półpłynna i rozgrzana. W wyniku różnic temperatur pomiędzy masami ciężkich pierwiastków, które stopniowo opadały "na dno" do Centrum Ziemi, powstało metaliczne jądro Ziemi. Masy lżejszych pierwiastków z czasem utworzyły skorupę ziemską i płaszcz. Później wykształciły się płyty tektoniczne, które "pływały" po płynnej magmie. Cała powierzchnia Ziemi składa się z płyt tektonicznych. W wyniku ruchów magmy płyty nasuwają się na siebie tworząc tzw.łańcuchy (grzbiety) górskie, a inne oddalają się od siebie tworząc tzw. rowy oceaniczne. Kiedy cała powierzchnia Ziemi ochłodziła się- utworzyły się skały. Utworzyła się atmosfera, która była bogata w dwutlenek węgla, a dopiero później po powstaniu pierwszych organizmów (roślin) przez fotosyntezę- tlen wyeliminował dwutlenek węgla (nie całkowicie). Ziemię pokryły olbrzymie ilości płynnej wody, tworząc oceany, morza, rzeki. Wszystkie procesy trwały tak długo, więc nie sposób ich wszystkich wymienić.

Mars jest jedną z planet, która najbardziej przypomina Ziemię. Mars obraca się wokół własnej osi, a dziej na tej planecie trwa jedynie 37 minut dłużej niż na Ziemi. Rok trwa 688 dni. Na Marsie również występuje woda, ale jest "uwięziona" w lodowcach na biegunach. Obecnie powierzchnia Marsa jest sucha i bardzo zimna, a jego atmosfera bardzo rzadka. Jest pokryty czerwonym pyłem (opiłki żelaza) i skałami. Obecny wygląd jest prawdopodobnie wynikiem wygaśnięcia pola magnetycznego, które chroniło przed wiatrem słonecznym. Mars jest 2 razy mniejszy od Ziemi. Ukształtowanie swojej powierzchni zawdzięcza w dużej mierze wodzie, erupcji wulkanów oraz zderzeniom z innymi obiektami. Powierzchnia Marsa oglądana przez teleskop ma jaśniejsze i ciemniejsze obszary. Dawniej uważano, że jest on pokryty roślinnością, natomiast jest to spowodowane wzniesieniami skał, z których musiał zostać zdmuchnięty czerwony pył.

żeby nie było... sama to napisałam! :) siedziałam nad tym 4 godziny;)... pozdrawiam;)
25 4 25