Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T15:50:48+01:00
Kalifowie -następcy Mahometa jako władcy świeccy. Zadaniem k. była obrona religji i rządy nad światem, bez mieszania się w sprawy dogmatyczne. Czasy panowania k. podzielić można na 4 okresy.
Runy (alfabet runiczny) – alfabet używany do zapisu przez ludy germańskie
latopis-1) średniowieczny dziejopis, kronikarz, zwłaszcza na Rusi.

2) utwór historyczno-epicki w literaturze staroruskiej, występujący głównie w XI-XVII w., opowiadający w porządku chronologicznym wydarzenia przeszłości, podania ludowe, historie biblijne, legendy, itp.

hidżra-oznacza emigrację, wywędrowanie, opuszczenie szczepu, w islamie określenie ucieczki Mahometa (Muhammada) i wyznawców islamu z Mekki do Medyny. Na skutek prześladowań ze strony Kurajszytów Mahomet zdecydował się opuścić swą rodzinną Mekkę i udał się do miasta Jatrib, dzisiejsza Medyna, gdzie głoszone przez niego idee przyjmowane były zdecydowanie bardziej przychylnie. Hidżra miała miejsce w 622.

głagolica-najstarsze pismo alfabetyczne, utworzone przez Cyryla prawdopodobnie w latach 862-863 (przed misją wielkomorawską). Składa się z czterdziestu liter symetrycznie stylizowanych.

cyrylica-pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych.

marchie-teren przygraniczny Cesarstwa Karolińskiego a później Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zorganizowany jako struktura feudalno-wojskowa. Celem istnienia marchii była ochrona cesarstwa przed najazdami z zewnątrz, dlatego tworzono je na szczególnie zagrożonych odcinkach granic

minuskuła -mała litera w danym rodzaju lub kroju pisma.


pozdr ;**
18 2 18