1. Niektóre budynki stawia się na betonowej płycie. Wyjaśnij, po co jest ta płyta.

2. Wyjaśnij:
-dlaczego igły, noże, nożyczki, piły muszą być dobrze zaostrzone,
-dlaczego nosidła dla niemowląt, torby na ramię, plecaki mają szerokie paski, którymi stykają się z naszymi ramionami,
-dlaczego ratownik, zbliżając się do człowieka, pod którym załamał się lód, kładzie się na lodzie.

3.Wyjaśnij, dlaczego przy odciąganiu tłoka ciecz wpływa do strzykawki.

4. Wyjaśnij, dlaczego sok z kartonowego pudełka łatwiej jest pić, jeśli oprócz otworu, którym pijemy, zrobimy w górnej części pudełka jeszcze jeden otwór.

Proszę o szybką Odp. Na Jutro !!

1

Odpowiedzi

2009-10-22T23:10:15+02:00
1)
Ta płyta to takie dodatkowe umocnienie stabilności budynku, oczywiste jest że im wyższy jest budynek, tym łatwiej się przewraca, a żeby temu zapobiec powiększa się powierzchnię jego podstawy.

A teraz przykład, czy postawisz igłę pionowo? no będzie z tym problem, istnieją dwie możliwości, albo ją w coś wbić, albo oblepić plasteliną (albo czymś podobnym) i po prostu postawić.

2)
Z tymi narzędziami chodzi o to żeby na jak najmniejszej powierzchni zadziałała jak największa siła,
np czym łatwiej ściąć drzewo? toporem, czy kafarem (młotkiem), w przypadku topora gdy uderzymy nim w drzewo z siłą powiedzmy 50N i będzie on dobrze zaostrzony czyli powierzchnia styku będzie mała, powiedzmy 0,5cm²
siła nacisku na cm² będzie równa 100N

A dla kafara (dajmy tą samą siłę 50 N) gdzie powierzchnia styku jest np 10cm²
siła oddziaływania na cm² będzie równa 5N, czyli o wiele mniej


Teraz te paski... chodzi o to żeby siła nacisku była jak najmniejsza, czyli tak jak w poprzednim przypadku do zmniejszenia nacisku na cm² najlepsze jest zwiększenie powierzchni oddziaływania między ciałami


Z tym lodem jest dokładnie tak samo, gdy stoisz na lodzie to powierzchnia oddziaływania jest mała (powierzchnia podeszwy x2, bo 2 buty ;p), a gdy leżysz na lodzie powierzchnia jest całkiem spora, cały tors, nogi itp...

3)
A więc zasada cieczy, ciecze rozpływają się na wszystkie strony, i przybierają kształt naczynia w którym się znajdują, ale trzeba dodać że są one stosunkowo ciężkie, więc zazwyczaj rozpływają się po dnie naczynia.
Teraz strzykawka, podczas odciągania tłoka powstaje podciśnienie (prawie próżnia) i gdy podciśnienie to ma większą siłę od grawitacji ciecz zaczyna się przesuwać do środka strzykawki żeby wypełnić ten "ubytek" materii.

4)
Tutaj podobnie jak wyżej, podczas picia z kartonika, który ma tylko jeden otwór, tworzymy podciśnienie które zasysa sok z powrotem do kartonika.
Dorabiając drugi otwór powietrze z atmosfery nie pozwala na powstanie podciśnienia, ponieważ miejsce które zrobiło się po wypiciu soku zostaje wypełnione przez to powietrze.


(trochę tego jest ale mam nadzieję że wszystko wyjaśniłem)

(całe te tłumaczenia mogą wyglądać troszkę chaotycznie, więc radzę przeczytać tekst 2-3 razy)

(w razie jakichś niedociągnięć z mojej strony, albo pytań napisz na pw)
201 4 201