Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T20:00:46+01:00
Siodełko - zgrubiały pierścień tworzący się na naskórku, narząd występujący u dżdżownic i niektórych pierścienic, uczestniczący w procesie rozmnażania. Wydziela śluz, który skleja brzuchy dżdżownic. Plemniki przedostają się do klitellum i przekazywane są partnerowi, który magazynuje je na krótki czas w zbiornikach nasiennych. Po dokonaniu wymiany zwierzęta się rozchodzą.

Po kilku dniach klitellum wytwarza błoniastą mufkę wypełnioną gęstą cieczą. Mufka, która przesuwana jest ruchami ciała w kierunku głowy, dociera do żeńskiego otworu płciowego, skąd przedostają się do niej dojrzałe jaja. Następnie, gdy mufka dotrze do zbiorników nasiennych, pobiera z nich plemniki. Kiedy już ześlizgnie się przez głowę z ciała zwierzęcia, otwory na jej bokach zasklepiają się i powstaje wrzecionowaty kokon. W jego wnętrzu z zapłodnionych jaj rozwijają się małe dżdżownice.
13 3 13
2010-03-09T20:03:20+01:00
Kilka środkowych pierścieni u dżdżownicy jest nieco grubszych u pozostałych - tworzą tak zwane siodełko. Znajdują się w nim specjalne gruczoły, uczestniczące w rozrodzie tych zwierząt
DŻDŻOWNICE - OBOJNIAKi
13 3 13