Odpowiedzi

2009-10-22T21:10:52+02:00
1.W V w p.n.e armia perska zaatakowala Grecje, 490r.p.n.e w bitwie pod Maratonem.Cieżko zbrojna piechota grekow pokonala liczniejsza armie perska.
2. W 480 r. p.n.e persowie ponownie atakuja Grecje.Pod Termopilami pochód armi persow powstrzymuje garstka spartan.
3. Zolnierze pod wodza Leonidosa gina, ale grecy maja czas na obrone. W bitwie morskiej pod Salaminą greckie okrety pokonaly liczniejsza flote persow.
2009-10-22T21:17:17+02:00
1. Do najważniejszych bitew Grecko - Perskich zaliczmy
- bitwę pod Maratonem (490 r p.n.e.) - w 490 r p.n.e. perski książę Dariusz wysłał do Grecji silną flotę wojsk lądowych. do decydującej bitwy doszło pod Maratonem w której Grecy dowodeni przez Militiadesa rozbili przeważjące siły wrog. zwycięstwo zapewniło grekom błyskawiczne uderzenie ciężkozbrojnej piechoty (hoplitów) uniemożliwiając łucznikom i konnikom perskim włącenie sie do walk.
- Bitwa pod Termopilami (480 r p.n.e.) w obliczu zagrożenia ze strony Persów grecy podpisali sojusz i wystawiły wspólną armię dowodzoną przez króla Sparty Leoniasa. persowie zajęli pónocną grecję jednak ostatnią przeszkodą był wąwóż Termopilski. tam grecy postanowili zatrzymać Kserksesa ze swoją armią dzięki zdrajcy persowie odkryli ścięeżkę prowadzącą na tyły wroga i zaatakowali jedocześnie z 2 stron Leoidas widząc iż ich opór jest bezskuteczny kazał wracać sprzymierzeńcom do grecji zam z 300 żołnierzami poległ wierny zasadzie wr ócić z tarczą bądz na tarczy. Persowie zmiażdzyli grekó na "proch".
- Bitwa pod Salaminą - 480 r p.n.e. męszczyżni greccy schronili się na wyspie Salamina gdzie stała grecka flota wojenna zbudowana dzieki Temistoklesowi. wysłął on rzekomego zdrajce do kserksesa z wieścią ze wśród greków panuje nie zgoda i chcą uciekać zokrętów. persowie zamknęli wszystkie wejścia do zatoki aby nie wypuścic z tamtąd greków i przegrali miażdzącą przewagą Greków.
2009-10-22T21:56:12+02:00
Najważniejsze bitwy odbyły się pod Salaminą , Platejami i pod Trebiją.

Grecy dla tego odnieśli zwycięstwo ponieważ byli sprytniejsi i potrafili dobrze się bronić i atakować.