1. Jeśli przeczytałeś i zrozumiałeś (a może omówiłeś w klasie) teksty zawarte w tym rodziale, pownieneś już umiec posługiwac się podstawowym słownictwem związanym z dramatem i teatrem. Sprawdź tę umiejętnośc, uzupełniając poniższe zdania pojęciami z ramki.

W ramce sa następujące wyrazy: konflikt, scena, dramat, monolog, przedstawienie, akt, didaskalia, tekst główny, inscenizacja.

Tekst:

Gdy pada słowo ............. , nie wszyscy orientują się, że chodzi o tekst literacki przeznaczony do ............ . Wielu rozumie pod tym pojęciem ,,nieszczęście, ciężkie przeżycie''. Czytanie tekstu dramatycznego jest dośc trudne, ale można to robic etapami. Akcja dramatu podzielona jest bowiem na ............ , a te z kolei dzielą się na .............. , czyli te jego części, które odróżnia liczba występujących w nich postaci. Czytanie dramatu ułatwia też fakt, że jego ............... zbudowany jest z ............... . Nużące mogą byc natomiast dłuższe wypowiedzi postaci, czyli ................ . Zwykle ciekawe (a nieraz dowcipne) są .............. , czyli wskazóki dla inscenizatora. Najlepiej jest, oczywiście, poznawac dramat w teatrze w postaci ......... . Wtedy jasno rysuje się ............... między postaciami.

Daję naj odpowiedź dla tego kto zrobi pierwszy i będzie to zrobione dobrze w całości.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T20:58:18+01:00
Trzeba wpisac te wyrazy w takiej kolejnosci:
dramat
inscenizacji
sceny
akty
tekst główny
(nie ma jednego słowa)
monologi
didaskalia
przedstawienia
konflikt
28 3 28