Odpowiedzi

2010-03-09T21:11:57+01:00
1.układ niskiego cisnienia powietrz tworzacy sie w szer.rotnikowych i podzwrotnikowych kiedy woda na d powierzchnia wynosi 26stp.C.Układ charakteryzuje sie srodkiem zwanym okiem cyklonu jest tam bezwietrznie predkosc wynosi do 117km/h
2.nizwykle szybko poruszajacy sie wir powietrzny o osi pionowej,zwisajacy w dół z chmury o srednic ykilkuset metrów predkosc wiatru wyosi 50m/s wyzadza potworne straty
3.lokalna nazwa cyklonów we wsch-połdni azji odpowiednik cyklonu
6 3 6
2010-03-09T21:18:38+01:00
Cyklon to układ wiatrów powstających wokół ośrodka niskiego ciśnienia, który tworzy się w strefie frontów atmosferycznych. Cyklon na półkuli północnej różni się od tego na południowej kierunkiem ruchu wiru powietrza: na północnej odwrotnie od ruchu wskazówek zegara a na południu zgodnie z tym ruchem.tym

Oko cyklonu nazywane miejscem ciszy znajduje się w centrum wiru. Silnym wiatrom towarzyszą ulewne deszcze.Cyklon nawiedzający zwrotnikowe i podzwrotnikowe szerokości geograficzne określa się mianem tajfunu lub tornada.

Tornado to gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa,a powierzchnią ziemi. Tornada osiągają różne wielkości, jednak zwykle przyjmują postać widzialnego leja, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu.

Tajfun, nazwa cyklonu tropikalnego występującego w północno-zachodniej części Oceanu Spokojnego, na Filipinach oraz na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin i Japonii.

Tajfun występuje najczęściej pod koniec lata i w jesieni przynosząc obfite opady i powodując duże zniszczenia w wyniku olbrzymiej siły wiatru.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T21:24:22+01:00
.cyklon. > rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu, na półkuli północnej kierunek przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara. Cyklony występują zazwyczaj w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych, ich przechodzeniu towarzyszą zmiany pogody (zmiany temperatury powietrza, ciśnienia, prędkości wiatru, pojawienie się silnych opadów itp.). Cyklony o katastrofalnych nieraz skutkach, występujące w niskich szerokościach geograficznych określa się jako cyklony tropikalne.

.tornado. > gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne wielkości, jednak zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu. Tornada zaobserwowano na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, jednak najwięcej tornad rocznie notuje się w Stanach Zjednoczonych. Większość tornad ma siłę wiatru nie większą niż 180 km/h i szerokość leja do 75 metrów i pozostaje w kontakcie z ziemią na tyle długo, by przemierzyć kilka kilometrów, ale niektóre osiągają prędkość wiatru ponad 480 km/h, szerokość leja 1,5 km i przemierzają do 100 km dotykając ziemi. Siłę tornad mierzy się w skali Fujity. Większość najbardziej niszczycielskich tornad formuje się w chmurach burzowych zwanych superkomórkami. W polskiej terminologii tornado jest określane mianem trąba powietrzna.

.tujfun. > to lokalna nazwa cyklonów tropikalnych używana we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W tajfunach występuje tzw. oko cyklonu, w którym panuje bezwzględny spokój, nie pada deszcz i nie ma wiatru. Miejsce znajdujące sie w oku cyklonu jest przez ok. 1 godzinę odcięte od sztormu.
Tajfun jest odpowiednikiem huraganu, określenia stosowanego dla identycznych zjawisk nad akwenami Oceanu Atlantyckiego.
Tajfuny występują najczęściej w porze letniej, a także jesienią. Wiatry wewnątrz tajfunu mogą osiągać ogromne prędkości (do ok. 300 km/h). Samo zjawisko przemieszcza się po powierzchni Ziemi znaczniej wolniej, mniej więcej od 10 do 20 razy wolniej. Tajfuny niosą też ze sobą obfite opady deszczu. Bardzo często powodują poważne straty.


mam nadzieję, że pomogłam ;))
może tak naaj? ;*
9 3 9